Rusya ve ABD'den karşılıklı yaptırımlar: Obama da listede

ABD, G7 Liderler Zirvesi'nde verilen taahhütler doğrultusunda yeni yaptırım kararları alırken, Rusya da 500 ABD vatandaşının ülkeye girişini yasakladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD Hazine Bakanlığı, G7 Liderler Zirvesi'nde verilen taahhütler doğrultusunda, 'Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaşma kapasitesini daha da azaltmak için' küresel yaptırımların ve diğer kısıtlayıcı ekonomik önlemlerin güçlendirildiğini açıkladı. Bakanlığın açıklamasında, Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi'nin (OFAC), Rusya'nın kritik teknoloji elde etmek için kullandığı kanallar, gelecekteki enerji gelirleri ve finansal hizmetler sektörüne yönelik 22 kişi ve 104 kuruluşa yönelik yaptırım uyguladığı kaydedildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da 200'den fazla kişi, kuruluş, gemi ve uçağın yaptırım kapsamına alındığı bildirilirken, ABD Ticaret Bakanlığı, çeşitli tüketim mallarının Rusya'ya ihracatına yönelik yeni kısıtlamalar getirdi ve ABD teknolojisine erişimi zorlaştırmak için 71 şirketi kara listeye ekledi.

ÜÇ BAKANLIKTAN 'YAPTIRIM' AÇIKLAMALARI

AA'nın aktardığına göre, ABD Hazine Bakanlığı, ABD'den veya nerede bulunursa bulunsun ABD'li biri tarafından Rusya'daki herhangi bir kişiye mimarlık veya mühendislik hizmetlerinin ihracatı, satışı veya tedarikinin 18 Haziran itibariyle yasaklandığını belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı da Rusya'ya yönelik açıkladığı yaptırımların ülkenin savunma, ilgili malzeme, teknoloji, metal ve madencilik sektörlerini hedef aldığını, Rusya'nın gelecekteki enerji üretimini ve kapasitesini artırmaya dahil olan kurum ve kişilere yönelik yaptırımları da içerdiğini bildirdi.

ABD Hazine Bakanlığı Mali Suçlarla Mücadele Birimi (FinCEN) ve ABD Ticaret Bakanlığı'na bağlı Sanayi ve Güvenlik Bürosu (BIS) da Rusya'nın ihracat kontrollerinden olası kaçınmalarına karşı tetikte olunması çağrısında bulunulan ortak bir ek uyarı yayımladı. Söz konusu uyarıda, FinCEN ve BIS'in Haziran 2022'de yayımlanan ilk ortak uyarısına atıfta bulunuldu ve finans kurumları için Rusya ile ilgili yeni ihracat kontrolü kısıtlamaları hakkında ek bilgi sağlandı.

RUSYA'DAN 500 ABD VATANDAŞINA ÜLKEYE GİRİŞ YASAĞI

Öte yandan, Rusya da bu yaptırımlar karşısında aralarında ABD'nin eski başkanı Barack Obama’nın da bulunduğu 500 ABD vatandaşına ülkeye giriş yasağı getirildiğini duyurdu.

Sputnik'in aktardığına göre, Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Joe Biden yönetiminin ülkemizin yetkililerini ve sıradan vatandaşlarını kişisel etkileyerek Rusya’ya maksimum zarar vermeyi amaçlayan ve düzenli olarak uygulamaya konan yaptırımlara misilleme ve karşı önlem amacıyla 500 ABD vatandaşının Rusya Federasyonu’na girişi yasaklandı” ifadelerine yer verildi.

GREENPEACE RUSYA'DA 'İSTENMEYEN KURULUŞ' İLAN EDİLDİ

Bunun yanı sıra, Rusya Başsavcılığı da çevreci örgüt Greenpeace'i, Rusya Federasyonu topraklarında 'faaliyetleri istenmeyen' kuruluş olarak kabul etti. Başsavcılıktan yapılan açıklamada, toplanan materyallerin incelenmesi sonucunda kar amacı gütmeyen uluslararası Greenpeace örgütünün faaliyetlerinin Rusya'nın anayasal düzeni ve güvenliğinin temellerine yönelik tehdit oluşturduğu iddia edildi.

Greenpeace'in çalışmalarının 'genellikle olumsuz kamuoyu oluşturmak, ülkeye yararlı altyapı ve enerji uygulamalarını engellemek için enformasyon kampanyaları ve kitlesel halk eylemleri düzenleyerek Rus devlet programlarının uygulanmasını engellemek' olduğu kaydedilen açıklamada, ayrıca örgütün Rusya'daki 'yabancı ajan' statüsünde olanların faaliyetlerini finanse ettiği ileri sürüldü.

Açıklamada, "Greenpeace faaliyetlerinin istenmeyen olarak kabul edildiğine dair bilgi, Rusya Federasyonu'nda faaliyetleri istenmeyen olarak kabul edilen yabancı ve uluslararası sivil toplum kuruluşları listesine dahil edilmek üzere Rusya Adalet Bakanlığına gönderildi" şeklinde bilgi paylaşıldı. (DIŞ HABERLER)