Rusya, Suriye'ye Cilvegözü'nden yardım gönderilmesini 9 ay uzatan kararı veto etti

Rusya, BMGK'de yapılan oylamada, Suriye'ye Cilvegözü Sınır Kapısı üzerinden yardım sağlanmasını 9 ay uzatan kararı veto etti. Rusya'nın 6 ay uzatma talebi de reddedildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, Cilvegözü Sınır Kapısı üzerinden Suriye'ye insani yardım ulaştırılmasını sağlayan yardım mekanizmasının görev süresinin uzatılmasını onaylayamadı. BMGK'de İsviçre ve Brezilya'nın mekanizmanın 9 ay uzatılmasını öngören karar tasarısı Rusya tarafından veto edilirken, Rusya'nın 6 ay uzatma talep eden karar tasarısı da 3 "hayır", 2 "evet" ve 10 "çekimser" oyla reddedildi.

AA'nın haberine göre, 2014'ten bu yana görev süresi uzatılarak Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan Suriye'nin kuzeybatısına yardım sağlayan ve görev süresi dolan mekanizma onay alamadı.

'MEKANİZMAYI KURTARMAK İÇİN TASARIMIZI ONAYLAMALIYDINIZ'

Rusya'nın Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, ülkesinin karar tasarısının reddedilmesinin ardından yaptığı açıklamada, "Size daha önce de söylemiştim. Yardım mekanizmasını kurtarmanın tek yolu Rusya'nın karar tasarısını onaylamaktan geçiyordu" dedi.

İsviçre ve Brezilya Daimi Temsilcileri ise basına yaptıkları açıklamada, büyük hayal kırıklığı yaşadıklarını dile getirdi. Sahadaki insani yardım çalışanlarını 12 ay uzatma talebini gündeme getirdiklerini ancak uzlaşı sağlamak için bunu 9 aya düşürdüklerini anımsatan daimi temsilciler, bunun esasen bir 'taviz' niteliği taşıdığını kaydetti.

İsviçre'nin BM Daimi Temsilcisi Pascale Baeriswyl, "Bu vetonun bedelini maalesef Suriye'nin kuzeybatısındaki halk ödeyecek" diye konuştu. Baeriswyl, tekrar çözüm için çalışmaya başlayacaklarını belirterek, "Kaybedecek vaktimiz yok" ifadelerini kullandı.

'MARAŞ MERKEZLİ DEPREMLERİN ETKİLERİ HİSSEDİLMEYE DEVAM EDİYOR'

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield ise gelinen noktada Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan yardım kamyonlarının geçiş yapamadığına dikkati çekti. Rusya'nın vetosunu hem Suriye halkına hem de BM Genel Kurulu'na açıklamak zorunda olduğunu belirten Thomas-Greenfield, "BMGK üyeleriyle ileriye dönük bir çözüm bulmak için çalışmaya devam edeceğiz. Ruslar zorbalık yapıyor" değerlendirmesini paylaştı.

Birleşmiş Milletler (BM) Sözcüsü Stephane Dujarric de günlük basın toplantısında konuya ilişkin açıklama yaptı. Mekanizmanın Suriye'nin kuzeybatısında milyonlarca insan için hayat kurtarıcı yardım sağladığına dikkati çeken Dujarric, 6 Şubat Maraş merkezli depremlerin bölgede halen etkisinin hissedildiğini ifade etti.

'HİÇBİR YARDIM CİLVEGÖZÜ'NDEN GEÇİŞ YAPAMADI'

Stephane Dujarric, BM Genel Sekreteri'nin tüm BMGK üyelerine mekanizmanın tekrar onaylanması için çaba sarf etmeleri çağrısında bulunduğunu belirterek, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in mekanizmanın görev süresinin uzatılmasının onaylanmamasını hayal kırıklığıyla karşıladığını kaydetti.

Suriye yönetiminin onayıyla 13 Ağustos'a kadar yardımların Öncüpınar ve Çobanbey Sınır Kapılarından gönderileceğini belirten Dujarric, ancak yardımların yüzde 85'inin Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan aktarıldığını, bu nedenle aynı oranda yardım yapılamayacağını söyledi. Dujarric, halihazırda BMGK kararları uyarınca hiçbir yardımın Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan geçiş yapmadığını, BM'nin yakın gelecekte ihtiyaçları karşılamak için belli oranda bölgede yardım malzemesi depoladığını kaydetti.

ABD: İNSANLIK DIŞI

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Miller, Suriye yardım mekanizmasının 9 ay daha uzatılmasını öngören karar tasarısının BMGK'de Rusya tarafından veto edilmesi konusunda, "ABD'nin, Rusya'nın Suriye'ye sınır ötesi insani yardımı insanlık dışı bir şekilde veto etmesinden derin bir hayal kırıklığına uğradığını söyleyebilirim" dedi. Yardımların, 'Suriye halkı için hayati önem taşıyan can damarı' niteliği taşıdığını ifade eden Miller, Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan ulaştırılan bu yardımların güvence altına alınması için BMGK'nin Suriye'ye sınır ötesi erişimin 12 ay uzatılmasına izin vermesi gerektiğini 'defalarca' söylediklerini dile getirdi.

Miller, "Rusya, ezici Konsey desteğine, BM Genel Sekreteri, BM insani yardım kuruluşları ve sahada çalışan STK'lerin çağrılarına rağmen bu kararı engelledi" dedi. Miller, ABD'nin Suriye halkını desteklemeye devam ederek sınır ötesi mekanizmayı yeniden yetkilendirme taahhüdünü sürdüreceğini, bunun 'ahlaki ve insani bir zorunluluk' olduğunu kaydetti.

TASARI 2014'TE KABUL EDİLMİŞTİ

BMGK'nin 2014'te kabul ettiği karar tasarısına göre, Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan Suriye'nin kuzeybatısındaki bölgelere uluslararası yardım gönderiliyor. Genellikle gıda ve ilaçlardan oluşan yardımların yaklaşık 4 milyon kişiye ulaştığı belirtiliyor. En son 10 Ocak'ta alınan kararla, yardım mekanizmasının görev süresi 10 Temmuz'a kadar uzatılmıştı. Mekanizmanın görev süresi dün gece doldu. (DIŞ HABERLER)