RTÜK'ten 4 kanala 'Özel ve Şık' cezası

RTÜK, Gezi davasının ardından mahkeme kararını eleştiren CHP’li Özgür Özel ve TİP’li Ahmet Şık’ın açıklamalarını yayınlayan televizyon kanallarına ceza kesti.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Gezi Davası'nın ardından verilen hapis cezası kararlarını eleştiren CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ve TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık’ın sözlerini yayınlayan televizyon kanallarına para cezası kesti.

RTÜK Üyesi Okan Konuralp, Üst kurul toplantısının ardından yaptığı açıklamada Özel ve Şık’ın Gezi Davası’na ilişkin sözlerini canlı yayınlayan KRT, TELE1, Halk TV ve Flash Haber’e para cezası verildiğini söyledi.

Özel ve Şık’ın değerlendirmelerinin ifade özgürlüğü ile güvence altında olduğunu ifade eden Konuralp, "Milletvekilleri açısından bu yönüyle ihlal yaratan karar, TV’ler açısından da basın özgürlüğü ihlali ve sansür hamlesidir. Uzman raporlarında, mevcut iktidarın ve mahkeme heyetinin itibarının zedelendiği iddiasının da bulunması ayrı bir garabettir. RTÜK’ün aldığı kararlara atfen anımsatmak isterim ki Osman Kavala, Ayşe Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater Utku, Ali Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Yiğit Ali Ekmekçi ve Tayfun Kahraman'ın itibarlı özgürlükleri yakındır. Çünkü demokrasi kazanacak; şüphemiz olmasın" dedi.

RTÜK’ün kararını eleştiren RTÜK Üyesi İlhan Taşcı ise, “RTÜK’ün bugünkü cezaları gösterdi ki; milletvekilerinin söyledikleri birilerince beğenilmediğinde kanallar cezalandırılarak bu isimlerin yayınlara çıkarılmaması hedefleniyor. Amaç kimse gerçekleri duymasın, bilmesin! Medyaya baskı siyasilerin açıklamalarına kadar uzandı” ifadeleriyle karara tepki gösterdi.

AĞIR YAPTIRIM UYGULANDI

RTÜK'ün gerekçeli kararında şu ifadeler yer aldı: 

"Üst Kurul Ahmet Şık’ın, "... üzerindeki cübbeyle hâkim savcı kılığına girmişlere, bu suç örgütü iktidarda kalmaya devam edebiliyor ise, bu tetikçiler bu aymazlıkla bu utanmazlıkla bu kararların altına imza atabiliyorlarsa, İktidar zaten haysiyetsiz. Bunlar çete diyoruz ya! Çete, mafya diyoruz! Buradakilere hâkim savcı muamelesi mi yapacağız?" şeklindeki sözleri ile Özgür Özel’in Taksim’i yakıp yıkan grupları, yargı kararına rağmen “barışçıl kişiler” olarak tanımlaması ve
“...O kan emerek yaşayan bir vampir gibi bugün bir kez daha Türkiye Cumhuriyeti'ndeki herkesin adalet talebinin, bu ülkedeki güzel insanların kanını emerek biraz daha yaşamaya çalışmaktadır” şeklindeki ifadelerini yayınlayan FLASH Haber, KRT, Halk TV ve Tele 1’in Yasadaki yayın ilkelerini ihlal ettiğine kanaat getirdi."

RTÜK'ün toplantısında, 4 televizyonun yayınları nedeniyle 6112 sayılı Kanun'un 8. maddesi ilk fıkrası (ç) bendinde yer alan "kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez" hükmünü ihlal ettiği savunularak ilgili medya kuruluşlarına üst sınırdan idari para cezası verilmesi kararlaştırıldı. (DUVAR)