Reuters'a konuşan yetkililer BAE veliaht prensinin Ankara ziyareti için tarih verdi

Reuters'a konuşan iki yetkili, BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el Nahyan'ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşmek üzere Ankara'yı ziyaret edeceğini doğruladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) fiili yöneticisi olan veliaht prens Muhammed bin Zayed el Nahyan'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek üzere Ankara'yı ziyaret edeceği haberine 'doğrulama' geldi. Reuters'a isim vermeden konuşan iki Türk yetkili, ziyaretin 24 Kasım kadar erken bir tarihte gerçekleşebileceğini söyledi. 

Yetkililerden biri görüşmede ikili ilişkilerin, ticaretin, bölgesel gelişmelerin ve yatırımların ele alınacağını söylerken, ikinci yetkili tarihin henüz netleşmediğini ama görüşmenin "bölgesel ilişkileri geliştirmek ve gerilimleri yumuşatmak açısından önemli bir gelişme" olacağını söyledi.

Reuters ajansı, BAE Dışişleri'nin görüşme konusunda yorum yapmayı reddettiğini ve Türkiye'de de İletişim Başkanlığı'ndan henüz görüş alamadıklarını belirtti.

Ankara, BAE ile bir süredir Libya, Doğu Akdeniz ve Suriye başta olmak üzere bir dizi konuda görüş ayrılığı yaşıyor. Taraflar arasında olası bir yumuşamanın, Dubai'de bulunan Sedat Peker'in iadesini gündeme getirip getirmeyeceği de merak konusu.

Ziyaretin, BAE Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayid Al Nahyan'ın Suriye'de Mart 2011'de başlayan iç savaşın ardından Şam'ı ilk kez ziyaret edip Devlet Başkanı Beşar Esad'la görüşmesinin ardından yapılacak olması da dikkat çekici.

Veliaht Prens Muhammed bin Zayed el Nahyan'ın Ankara'yı ziyaret edeceği, ilk olarak dün gece Independent Türkçe tarafından duyurulmuştu. (DIŞ HABERLER)