Esad, BAE Veliaht Prensi bin Zayid ile telefonda görüştü

Suriye'de Beşar Esad yönetiminin Arap ülkeleriyle yeniden temasa geçme sürecinde yeni bir adım geldi. Esad, Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid Al Nahyan ile görüştü.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Suriye yönetimi ile Arap ülkeleri arasındaki yakınlaşma sürecinde yeni bir adım geldi. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın, Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid Al Nahyan ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği açıklandı.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) resmi ajansı WAM, iki liderin Suriye ve Ortadoğu'daki gelişmeleri ele aldığını duyurdu. Suriye devlet ajansı Sana ise görüşmede 'ikili ilişkiler ve bunları geliştirmenin yollarının, Suriye ile BAE arasındaki ikili işbirliği alanlarının ve bunları iki kardeş ülke ve halkı yararına genişletmeye yönelik ortak çabaların ele alındığını' duyurdu.

Bir Amerikan müttefiki olan BAE, Şam'daki temsilciliğini 2018 yılında yeniden açmıştı. Bu dönemde, BAE'nin Suriye'deki İran nüfuzuna karşı koymayı istediği yorumu yapılmıştı. Bir diğer Amerikan müttefiki ve Suriye'nin güney komşusu Ürdün de geçtiğimiz haftalarda Esad yönetimiyle 'normalleşme' yoluna girmişti. İki ülkenin sınırları yeniden açılırken, Ürdün Kralı Abdullah ile Esad arasında da 10 yıl sonra ilk kez bir telefon görüşmesi yapılmıştı. (DIŞ HABERLER)

Etiketler Beşar Esad Suriye BAE