Reuters: Kürtler, milliyetçi söylem artarken Erdoğan’ın zaferinden endişeli

"Kürtler, milliyetçi söylem artarken Erdoğan'ın olası zaferinden endişe ediyor" başlığı ile yayınlanan analizde, Kürt oylarının 'kritik' olduğu belirtildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İngiltere merkezli Reuters haber ajansı, 28 Mayıs’a günler kala seçimin ikinci turuna giden süreci değerlendirdi. 14 Mayıs cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin ardından milliyetçi söylemin arttığına işaret eden Reuters’ta, "Kürtler, milliyetçi söylem artarken Erdoğan'ın olası zaferinden endişe ediyor" başlığı kullanıldı.

'ERDOĞAN'IN ZAFERİ BASKIYI ARITIRABİLİR'

 “Türkiye nüfusunun yaklaşık beşte birini oluşturan Kürtler, muhalefetin Erdoğan'ın 20 yıllık iktidarını sona erdirme umutları için potansiyel olarak kritik görülüyor” denilen analizde Kürtlerin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın olası bir zaferiyle devletin yıllardır kendilerine uyguladığı baskının artmasından endişe ettiği belirtildi.

'OY KULLANMAK ARTIK ÖLÜM KALIM MESELESİ'

"Oy kullanmak artık bir ölüm kalım meselesi” diyen Diyarbakır'da bir kafe işleten 26 yaşındaki Ardelan Meşe, seçim kampanyası sürecinde Erdoğan’ın Kürtlere karşı tutumunu sertleştirdiğini söyledi. "Zafer ilan ettikten sonra neler yapabileceğini hayal edemiyorum” ifadelerini kullanan Meşe, oy kullanma çağrısı yaptı.

İlk turda Emek ve Özgürlük İttifakı’nın Kılıçdaroğlu’nun yanında yer aldığını hatırlatan Reuters, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın Kılıçdaroğlu ile imzaladığı protokol ile HDP’nin desteğinin ‘karmaşık bir hal aldığını’ aktardı.

'DERİNLERE İŞLEMİŞ DUYGULARA HİTAP ETME ÇABASI'

İlk turdan yüzde 5.2 oy oranıyla üçüncü sırada ayrılan Sinan Oğan’ın Erdoğan’ı desteklediğine işaret eden Reuters, Erdoğan’ın muhalefeti defalarca terörün yanında yer almakla suçladığını da hatırlattı. HDP'nin ve CHP'nin söz konusu suçlamaları reddettiğini aktaran ajansta, artan milliyetçi söylemin Türk siyasetinin derinlerine işlemiş duygulara hitap etme çabası olduğu değerlendirmesi yer aldı.

'ERDOĞAN KARA PROPAGANDA YÜRÜTÜYOR'

Erdoğan'ın Kılıçdaroğlu ile 'teröristler' arasında bağlantı olduğunu söyleyerek ‘kara propaganda yürüttüğünü’ söyleyen HDP'nin Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayip Temel, Erdoğan’ın amacına ulaşmış olmasından endişe ettiğini dile getirdi. Temel, şöyle konuştu: "Erdoğan'ın zaferi, tek adam rejimini pekiştirecek ve korkunç uygulamaların önünü açacak, toplumun her kesimi için tamamen karanlık günleri beraberinde getirecektir."

'KÜRTLER İKİNCİ TÜR ÖNCESİ OY KULLANMA İRADESİNİ KAYBETTİ'

Diyarbakır merkezli Kürt Çalışmaları Merkezi’nin müdürü Reha Ruhavioğlu ise Kılıçdaroğlu’nun tutumunu değiştirdiğini söyledi. Kılıçdaroğlu'nun tutum değişikliği nedeniyle birçok Kürt seçmenin ikinci tur öncesinde oy kullanma iradesini kaybettiğine inandığını söyleyen Ruhavioğlu, "Motivasyon kaybı, CHP'nin uzlaşmadan güvenlik siyasetine kayan siyasi söyleminden kaynaklanıyor. HDP, 'Kılıçdaroğlu kaybederse biz de kaybederiz' diyerek tabanını motive etmelidir” dedi.

'SOYLU'NUN AÇIKLAMALARI YENİ SORUŞTURMAYI BERABERİNDE GETİREBİLİR'

Pazar günü yaptığı bir açıklamayla Kürt avukatları hedef alan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun sözlerine işaret eden Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren ise, su açıklamaların yetkilileri yeni bir ‘terör soruşturması’ başlatmaya sevk edebileceğini söyledi. (DIŞ HABERLER)