Putin: Hızlı bir şekilde Türkiye'de bir gaz merkezi kurabiliriz

Rusya lideri Putin "doğalgaz ikmal merkezi" teklifini yineledi: Çok hızlı bir şekilde Türkiye'de bir gaz merkezi kurabiliriz. Çünkü doğrudan Avrupalı ortaklarla çalışmak çok zor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Soçi'de bir araya geldi. 

Aliyev ve Paşinyan'ın 'normalleşme' anlaşmasının yapıldığı görüşmenin ardından açıklama yapan Putin, Avrupa'ya gaz tedarikine de değindi.

“Her zaman bir doğalgaz alıcısı vardır” diyen Rusya Devlet Başkanı, “Bu ürün tüm dünyadan büyük talep görüyor. Yeşil enerjiye geçiş için de en çevreci hidrojen ve ideal bir birincil enerji kaynağıdır. Çok fazla tüketici olduğunu biliyorum. Ayrıca Rus gazını satın almak isteyenlerin sayısı da çok” ifadelerini kullandı.

Astana’da dile getirdiği, "Türkiye'de büyük bir ikmal merkezi kurabiliriz" önerisini tekrarlayan ve "Çok hızlı bir şekilde Türkiye'de bir gaz merkezi kurabiliriz" diyen Putin şöyle devam etti: “Avrupa’ya olası tedarik merkezi olarak seçimin Türkiye’den yana yapılmasına gelince, bence bunu neden yaptığımız, neden teklif ettiğimiz ortada. Çünkü doğrudan Avrupalı ortaklarla çalışmak çok zor.” (HABER MERKEZİ)