AK Parti'den 'Geber' diyen Noğay'ı memuriyetten attırma sözü

İstanbul Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Nail Noğay’ın, yaşadığı maddi zorlukları anlatan bir kadının videosunu “Geber” yazarak paylaşması, Meclis gündemine taşındı. Paylaşımın ardından görevinden alınan Noğay için muhalefet partileri ‘liyakat’ vurgusu yaparken AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, “Memuriyetten atılmasıyla alakalı gayret sarf edeceğiz” dedi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA – Sosyal medya hesabından , “Çocuklarımız aç, nasıl evde kalalım” diyen bir vatandaşın videosunu ‘Geber’ yazarak paylaşan İstanbul Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Nail Noğay’ın sözleri Meclis’te de gündem oldu. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca görevden alınan ve hakkında soruşturma açılan Noğay’ın paylaşımına muhalefet partileri tepki gösterdi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, “Bu şahsın sergilediği tavrı, insanlık dışı bir tavır olarak düşünüyorum. İkincisi, bu liyakatsizlerin, devlet kademelerinde görev verildiği zaman, nasıl sonuçlar doğurduğunu bir kere daha gözler önüne sermiştir. Bu liyakatsizlerle çalışmaya devam ederseniz, bunlar, sizi, daha çok duvara toslatacaktır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı gibi insanlarımıza yardım etmesi görevleri arasında bulunan- Bakanlığa bağlı bir kurumda yönetici pozisyonundaki bir kişi, buraya nasıl gelmiştir? Kimlerin tavassutuyla gelmiştir? Böyle, liyakat sahibi olmayanların göreve getirilmesi sonucu, milletimiz böyle hakaretlere maruz kalmaktadır” dedi.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş da, "Çocuklar aç" diyen Roman kadına "Geber" diyen kişinin işten çıkarılmasının sorunları çözmeyeceğini söyledi, “Bunu kim işe aldı, liyakatı nedir?” diye sordu.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de söz konusu tweeti atan kişiyle ilgili liyakatın konuşulması gerektiğini belirtti, “Bu konuda en duyarlı olması gereken, çözüm üretmesi gereken, toplumun en dezavantajlı kesimleri için çalışması gereken İstanbul'daki İl Müdür Yardımcılığına böyle bir zihniyet atanıyorsa sizin sadakat-liyakat dengesini bozmanızdan kaynaklanan, sadece partili diye hiç liyakatine bakmadan yaptığınız atamaların sonucu bu” dedi.

'1988’E BAKILSIN, KİM ALMIŞ İŞE?'

Eleştiriler üzerine konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, Nail Noğay’ın ismini dahi söylemek istemediğini belirtirken, “Utanç verici bir şey, bir insana böyle "Geber." demek, yazmak hangi aklın ürünü hakikaten ben de inanamıyorum” dedi.Nail Noğay’ın 1988’den beri devlette memur olduğunu söyleyen Zengin, “88'e bakılsın, kim almış işe? Tabii bu bizim sorumluluğumuzu ortadan kaldırmıyor. Otuz iki yıllık memur maalesef bu kadar sene devlette çalışıp devlet olmanın ruhuna dair hiçbir şey öğrenememiş. Bir kelime insanı bitiriyor, acıyorsunuz gerçekten” ifaedelerini kullandı.

'HAYAT HAKKI TANIMAYIZ'

Hata yapanlar için parti ayrımı yapmadıklarını belirten Zengin, “Yanlış yapan kimse, bizim bakanlığımız bünyesinde bizim bakanımız da atamışsa, kim yaparsa yapsın yanlış yanlıştır; biz bunun sonuna kadar takipçisiyiz. Nail Bey hakkında hukuken ne varsa sonuna kadar yapacağız ve mümkünse de memuriyetten atılmasıyla alakalı gayret sarf edeceğiz. Bunu hep beraber takip etmemiz lazım, bunu kabul etmemiz mümkün değil. “Roman vatandaşımıza bunu dedi" ifadesi bile ayrımcı. Önemli olan bir insana, ihtiyaç sahibi olan bir insana, bir kadına, bir vatandaşımıza bunu söyleyen insana biz hayat hakkı tanıyamayız. Hayat hakkından kastettiğim şey, memuriyet alanındaki varlığı. Bunu sonuna kadar takip edeceğiz” dedi. (DUVAR)

'Geber' diyen bürokrat: Yaşlılara da 'ısınamamış'tı'Geber' diyen bürokrat: Yaşlılara da 'ısınamamış'tı