Ahmet Davutoğlu partisinin başvurusu tamamlandı

Ahmet Davutoğlu partisinin kuruluş başvurusunu yaptı. Davutoğlu'nun ekibinden beş kişilik bir heyet başvuru dilekçesini teslim etmek için İçişleri Bakanlığı'na gitti. Yaklaşık 3 saat süren işlemlerin ardından başvuru tamamlandı.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Eski başbakan Ahmet Davutoğlu öncülüğünde kurulacak yeni partinin kuruluş çalışmalarında sona gelindi. Yeni partinin başvuru dilekçesini teslim etmek için ‘Davutoğlu ekibi’ İçişleri Bakanlığı’na beş araç ile geldi. Heyet yanında getirdiği belgeleri bir bavulla içeriye götürdü.

.

Başvuruyu bakanlığa iletmek için gelen heyette eski AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Ayhan Sefer Üstün ile Selçuk Özdağ, 24’üncü Dönem Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün, eski vali İzzettin Küçük, AK Parti eski Ankara İl Başkanı Nedim Yamalı ve eski Çanakkale İl Başkanı Yeşim Karadağ yer aldı.

BELGELER TEK TEK KONTROL EDİLDİ

Yeni parti başvurusu için İçişleri Bakanlığı’na gelen heyet tüm evrakların incelenmesi aşamasında yer aldı. 137 kişiden oluşan kurucular kurulunun bakanlığa sunduğu belgeler görevliler tarafından tek tek kontrol edildi.

İşlemlerin devam ettiği sırada İçişleri Bakanlığı heyet tarafından bir açıklama yapıldı. İşlemlerin uzun sürmesinin nedenini açıklayan Ayhan Sefer Üstün, “Bugün inşallah Türk siyasi hayatına yeni bir parti kazandırıyoruz. Doğuyor. Prosedür neyse belgelerimizi hazırladık bakanlığımıza teslim ettik. İki önemli işlem vakit alıyor. Partiler kanununa göre kurucu olmak isteyen kişinin başka bir siyasi partide üyeliğinin olmaması gerekir. Bu husus da ancak Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na sorularak tespit edilebiliyor. Şu an listemiz Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi. Tek tek kurucuların siyasi parti üyeliği sorgulanıyor. Bir de kurucu üyelerin herhangi bir sabıka kayıtlarının olmaması gerekiyor. Bunu da İçişleri Bakanlığı’nun hukuk müşavirleri inceliyor. Kurucu sayımız fazla ve zaman alıyor. Bir saat içerisinde tüm prosedür tamamlanacak” dedi.

Üstün, “Yarın saat 10.00’da kurucular kurulunun, ambleminin ve tüzüğünün tanıtımı olacak” dedi ve partinin ismine ve logosuna dair soruları yanıtsız bıraktı.

Kurucular kurulunun 150 kişi civarında olduğunu söyleyen Üstün, “AK Parti’den heyet Davutoğlu’nu ziyaret etti. Cumhurbaşkanı sözcüsü Kalın 'Cumhurbaşkanı’nın haberi yoktu' dedi. Heyet de bilgisi vardı dedi. Bu durum için ne söylersiniz” şeklindeki soruya, “Bugünkü gündemimiz kuruluş” yanıtını verdi. Üstün’ün açıklamalarının ardından işlemlerin tamamlanması için heyet yeniden bakanlığa döndü.

Ayhan Sefer Üstün, başvuru işlemlerinin ardından açıklama yaptı.

Bu açıklamadan yaklaşık 45 dakika sonra yeni partinin kuruluş işlemleri tamamladı ve heyete alındı belgesi teslim edildi.

Başvurunun ardından açıklama yapan Ayhan Sefer Üstün, “alındı belgesi”ni aldıklarını kuruluşun hukuken gerçekleştiğini söyledi. Üstün, "Partimizin kuruluşu gerçekleşti ve parti tüzel kişilik kazandı. Vatana, millete hayırlı olsun" dedi.

Logo ve parti isminin de paylaşılacağı tanıtım toplantısı 13 Aralık Cuma günü yapılacak.

TANITIMDA 3 DİLDE YAYIN YAPILACAK

Davutoğlu'nun yeni parti tanıtım toplantısında yapacağı konuşma Türkçe'nin yanı sıra aynı anda İngilizce ve Arapça olarak da yayınlanacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR