Erdoğan: Bağdadi'nin eşi 1,5 yıldır elimizdeydi

Bağdadi'nin ailesinin Suriye'nin kuzeyinde gözaltına alınmasına ilişkin açıklama yapan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan "Eşi de 1-1,5 yıldır elimizdeydi. Olay ciddi boyutlara doğru gidiyor. Bunun içinde tüm yakınlarının olduğunu görüyoruz. Eşinin yanında DNA'sı doğrulanmış çocuğunun da olası önemli bir hassasiyet" dedi. UEFA'ya 'asker selamı' soruşturması için tepki gösteren Erdoğan, 13 Kasım'da yapacağı ABD ziyareti hakkında da açıklama yaptı.

DUVAR – Sporcuların, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde yürüttüğü askeri harekata destek amacıyla asker selamı vermesine ilişkin UEFA’nın disiplin soruşturması yürütmesine tepki gösteren Erdoğan “Disiplin soruşturması aleni bir hukuksuzluktur. UEFA’nın siyasi tavrını reddediyoruz” dedi. ABD Başkanı Trump’la yaptığı telefon görüşmesinin ardından bu ülkeye yapacağı ziyaret konusunda kararını verdiğini belirten Erdoğan, Suriye’nin kuzeyindeki duruma ilişkin Rusya Cumhurbaşkanı Putin’le de konuşacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macaristan’a hareketi öncesi Ankara Esenboğa Havalimanı’nda yaptığı açıklamada özetle şunları söyledi:

ASKER SELAMI: Harekatla ilgili bazı eleştirileri anlıyoruz ancak görevi spor müsabakası düzenlemek olan kurumların bu konuyla ilgili hoyratça açıklamalarını kınıyorum. Görevi sporu ve sporcuyu desteklemek olan uluslararası kurumların bu sürece aynı hoyratlıkla dahil olmasının hiçbir makul sebebi yoktur. Ülkemizi yurt dışında temsil eden sporcular, Barış Pınarı Harekatı’ndan beri sistematik bir linç kampanyasıyla karşı karşıyadır. Gol attıktan sonra asker selamı veren sporcularımız için disiplin soruşturmaları yapılıyor. UEFA’nın Milli Takımımıza ve kulüplerimize yönelik haksız siyasi tavrını reddediyoruz. Siz siyasetle sporu iç içe getirdiğiniz takdirde bunun affedilir yanı olamaz. UEFA’nın bir an önce bu yanlıştan dönmesi gerekiyor.

ABD ZİYARETİ: Amerika seyahatimin iptal edilmesi konusuna yönelik bu konuda da biz müsaade etsinler de gidilmesi mi gidilmemesi mi faydalı bu konuları geniş kapsamlı değerlendirme fırsatını ekibimle buldum. En son dün akşamki telefon görüşmesinden sonra gitme kararını verdik. Dün gece Sayın Trump ile görüştük, bu ara Sayın Putin’le de tekrar bir durum değerlendirmesi için görüşeceğim. Şu andaki ziyareti çok farklı bir dönemde yapıyoruz. Barış Pınarı Harekatı’nın olduğu bir dönemde yapıyoruz bunu.

YPG ÇIKMIŞ DEĞİL: Bu görüşmeleri yaparken bir taraftan malum YPG/PYD/DEAŞ/PKK bunların buradan çekildiği sözünü 120 saat içerisinde bize verenler şu anda bunu gerçekleştirmiş değil. Rusya ile yaptığımız mutabakatta da 150 saat geçti şu an itibariyle o bölgelerden de teröristler çıkmış değil.

BU SABAH 11 ŞEHİT VAR: Şu anda hala teröristler Suriye Milli Ordusu’na saldırıyor. Suriye Milli Ordusu da aynı şekilde onlara misliyle cevap veriyor. Bu sabah Suriye Milli Ordusu’nda 11 şehit var. Karşı tarafta da ondan çok daha fazlası öldürüldü. Sayın Akşener’in talebini (ABD ziyaretini iptal etme çağrısı) doğru bulmuyorum, bu adımı atmak durumundayız, bu görüşmeleri asla kesemeyiz. Şahsımla olmasa bile burada Amerika dışı bazı ülkeleri konuşuyorum, bunlara da ilgili bazı birimlerimizin elemanlarını göndermek suretiyle onlarla bile bu görüşmelerimizi yapmak durumdayız.

BAĞDADİ’NİN AİLESİNİN YAKALANMASI: Olay ciddi boyutlara doğru gidiyor. Bağdadi’nin yakın çevresi ülkemizi hedef aldı. Bunlar ülkemize gelmenin gayreti içinde. En son Azez’de ablasının eşinin ve çocuğunun yakalanması vardı. Bu yakaladıklarımızı yakaladıktan sonra geri gönderme merkezlerimize alıyoruz. Burada duracaklar, Adalet Bakanlığımız ne kadar verecek göreceğiz. Eşi de 1-1,5 yıldır elimizdeydi. Eşinin de aynı şekilde bu süreçte yeri olacak. Sayı çift haneli rakama doğru gidiyor. Bunun içinde tüm yakınlarının olduğunu görüyoruz. Şu anda açıklamayı doğru bulmuyorum daha sonra net hale geldikten sonra açıklamasını yapacağız. Bağdadi’nin eşinin yanında DNA’sı doğrulanmış çocuğunun da olması bizim için önemli. Sorgulama işlemleri kararlılıkla devam ediyor.

MUTABAKATTAN GERİ ADIM ATMAYIZ: Mutabakattan (Suriye’nin kuzeyinde Rusya’yla devriye) geri adım atmayız. Şu anda dün gece Sayın Trump ile görüştük bu ara Sayın Putin ile durum değerlendirmesi için görüşeceğim. Amerika seyahatimde de aldığımız mesafeyi Sayın Trump ile değerlendirme fırsatı bulacağız.
(HABER MERKEZİ)