İmamoğlu'nun yeni parti yanıtı: Umarım hep birlikte güzel işlere imza atarız

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu, Ali Babacan'ın kuracağı yeni partiyle ilgili soruyu yanıtlarken şöyle dedi: "Umarım hep birlikte güzel işlere imza atarız. Şunu kast ediyorum, Türkiye'nin yeni bir siyaset diline ihtiyacı var."

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ali Babacan ile Ahmet Davutoğlu'nun kurmaya hazırlandığı yeni partilerle ilgili soruları yanıtlarken, Türkiye'nin yeni bir siyaset diline ihtiyacı olduğunu söyledi ve "Umarım hep birlikte güzel işlere imza atarız" ifadesini kullandı.

DW Türkçe'den Bülent Mumay'la röportaj yapan Ekrem İmamoğlu, "Yerel seçimlerden sonra iç siyasette kıpırdamalar var. Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan'ın parti hazırlıklarını nasıl değerlendiriyorsunuz? Türkiye siyasetinin bugünkü dengeleri değiştirecek bir ivme yakalayacaklarını düşünüyor musunuz?" sorusunu yanıtlarken, iki ismin de çok güçlü geçmişinin olduğunu dile getirdi. İmamoğlu şöyle devam etti:

'GERİ ADIM ATMAMALARI ÇOK ÖNEMLİ'

"Çok üst seviyede sorumluluk elde etmiş kişiler. Toplumda nasıl bir karşılık bulacağını elbette zaman gösterir. Kararlı duruşlar siyasette çok önemlidir. Geri adım atmamaları, bir inancı varsa geri adım atmamaları çok önemlidir. Türkiye'nin kararlı duruşlara ihtiyaç var. Umarım hep birlikte güzel işlere imza atarız. Şunu kast ediyorum, Türkiye'nin yeni bir siyaset diline ihtiyacı var. Tek başına kişiliklerin faydadan çok zarar verdiğini yakinen görüyoruz. Buna karşılık vermemiz lazım. Siyaset güncel bir olay değildir. Ürettiğiniz siyasi mekanizmalar geleceği etkiler. Ben adım atarken öyle adım atıyorum. Bunların ihtiyaçtan doğduğunu düşünüyorum. Güçlü siyasi kimliklerin varlığı toplumlar açısından önemlidir."

SURİYELİLERİN GÖNDERİLMESİNE DESTEK VERDİ

Ekrem İmamoğlu, İstanbul'daki Suriyelilerin tüm insani sorunlarına sahip çıkacağını söyledi ancak il dışına gönderilmesi uygulaması hakkında ise "Kaydı olmayanların illere gönderilmesi gerekli bir işlem; sosyoloji bu yükü taşımaz' dedi. Suriyelilerle ilgili sürecin başından itibaren kötü yönetildiğini ifade eden İmamoğlu, "Neden bu noktaya gelindi, neden tedbir alınmadı diye sormak lazım" ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)