AK Parti'de BBP değerlendirmesi: Beklentisi çok yüksek!

24 Haziran'da Cumhur İttifakı'nda yer alan BBP'nin 31 Mart Yerel Seçimleri'nde sınırlı katılımının nedeninin AK Parti ile yapılan görüşmelerde 'yüksek bir beklenti içinde olduğunun görülmesi' olduğu belirtildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim mitinglerinin ilki olan Sivas konuşmasında isim vermeden BBP'ye yüklenmesinin ardından AK Parti ile bu parti arasında yapılan görüşmelerin ayrıntısı medyaya yansıdı.

Milliyet gazetesi yazarı Didem Özel Tümer'in AK Parti yetkililerine dayandırarak köşesinde aktardığına göre, Sivas'ta BBP'nin kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nu andıktan sonra, “Muhsin kardeşimin istismar edilmesine de tahammül edemiyorum, onu da söyleyeyim. Şimdi birileri çıkıyor, onu istismar etmek suretiyle arkasından Sivas’ta belediyeyi alma gibi bir gayretin içine giriyor. Bazı dedikodular oluşturuyorlar, neymiş AK Parti adayını çekecekmiş... Sakın bu yalanlara, dedikodulara, fitneye aldanmayın. Bizim şu anda Cumhur İttifakı’mızın iki ayağı vardır; AK Parti ve MHP. Cumhur İttifakı’nın içinde başka bir parti yoktur. Bizimle rastgele bir resim çektirip ondan sonra bu resmi sağda solda istismar edenlere inanmayın, böyle bir şey yok” demesi ve "Cumhur İttifakı’nın içinde başka bir parti olmadığının altını çizme gereği duyması" bu parti ile yaşanan gerilimden kaynaklandı.

AK Partili bir yetkili durumu, “DSP ile CHP arasında olan, BBP ile AK Parti arasında da var. Anadolu’da bazı yerlerde, özellikle ilçe ve beldelerde AK Parti’nin aday göstermediği isimler, BBP adayı olarak karşımıza çıkıyor. Üstelik kampanyalarında ‘Biz de Cumhur İttifakı’nın parçasıyız’ söylemini kullanıyorlar” diyerek anlattı. Yazıda Erdoğan’ın Sivas’ta söylediği, “Bizimle rastgele bir resim çektirip ondan sonra bu resmi sağda solda istismar edenlere inanmayın” sözlerinin de bazı BBP adaylarına gönderme olduğu, bazı yerlerde Cumhur İttifakı ve Erdoğan’ın görsellerinin BBP kampanyalarında kullanıldığının tespit edildiği de belirtildi.

'BEKLENTİSİNİN YÜKSEK OLDUĞU TESPİT EDİLDİ'

Tümer rahatsızlığın karşılıklı olduğunu, BBP İstanbul İl Başkanı Yaşar Sayan’ın yaptığı, “İstanbul ve Ankara aday açıklamalarında Cumhur İttifakı’nın içindeki diğer bir partiye İstanbul’dan ve Ankara’dan 3 ilçe verilirken BBP adeta unutulmuştur” sözlerini aktararak vurguladıktan sonra şunları yazdı: "Kulislere bunlar yansırken, BBP’den hafta sonunda 'Cumhur İttifakı’na destek açıklaması' geldi. BBP 30 büyükşehirde, AK Parti ve MHP’nin birbirlerine jest olarak karşılıklı aday çıkarmadığı Osmaniye ve Rize ile Ağrı, Batman, Bingöl, Hakkari, Iğdır, Kars, Muş, Siirt, Şırnak ve Tunceli’de aday göstermeyeceğini, Cumhur İttifakı’nı destekleyeceğini açıkladı. İlçelerde ise hem başkan adayı, hem de belediye meclis üyesi çıkarılacak. Açıklamanın ardından konuştuğum AK Parti kaynakları, BBP ile bazı görüşmeler yapıldığını, ancak BBP’nin beklentisinin yüksek olduğunu tespit ettiklerini söyledi. Belli ki görüşmelerde alınabilen kadar sonuç BBP açıklamasına yansımış." (Kaynak)

Etiketler AK Parti BBP ittifak