Kahraman: Erken yerel seçim Anayasa'ya uygun değil

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, bir soru üzerine yerel seçimin erken yapılmasının Anayasa'ya uygun olmadığını söyledi. Kahraman, "Seçimler hakkında Anayasa'da daha önceden hüküm var, yapılacak tarih hakkında. Genel seçimlerde yoktu, ama mahalli seçimde var" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - TBMM Başkanı İsmail Kahraman, veda turları kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Mevlüt Uysal'ı ziyaret etti.

Bir gazetecinin yerel seçimlerin erkene alınıp alınmayacağına dair bir sorusu üzerine İsmail Kahraman, "Alınmaz. Çünkü Anayasa'ya göre de uygun değil. Seçimler hakkında Anayasa'da daha önceden hüküm var, yapılacak tarih hakkında. Genel seçimlerde yoktu, ama mahalli seçimde var. Zaten geldi, Mart'a ne kaldı? O, 3 ayı aday olarak düşünün. 6 aylık bir zaman kaldı. Ama onun ayrı bir formülünü ararlar mı bilmiyorum. Fakat zorlamanın gereği yok" dedi.

'HER SEÇİMİN ZAMANINDA OLMASI GEREKTİĞİNE İNANIYORUM'

Seçimlerin zamanında yapılması gerektiğini düşündüğünü belirten Kahraman, "Ben her seçimin zamanında olması gerektiğine inanıyorum. Ama bu erken seçimin de doğru yapılan bir hareket olduğuna inanıyorum. Sonucu da fevkalade oldu. Ülkemize hayırlı uğurlu olsun. İstikrarlı bir Türkiye... Geleceğe emin adımlarla yürüyeceğiz inşallah" diye konuştu. (İSTANBUL/DHA)