Sebahat Tuncel'e 2 yıl 3 ay hapis

DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel’e, Kocaeli 4. Asliye Ceza Mahkemesi'nce, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet iddiasıyla 2 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken'in 16 yıl 11 ay hapis cezasına çarptırılmasının ardından bir mahkumiyet kararı da DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel için çıktı.

Başka davalar nedeniyle halen tutuklu olan Tuncel, 20 Mart 2012’de Kocaeli'deki Newroz kutlamasına katıldığı gerekçesiyle de yargılanıyordu. Bugün kararını açıklayan Kocaeli 4. Asliye Ceza Mahkemesi, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefetten 2 yıl 3 ay hapis cezasına hükmetti.

Görülen karar duruşmasında Tuncel’in avukatı Nuri Tan savunmasında, toplantı ve gösteri yürüyüşünün anayasal bir hak olduğunu hatırlattı. Tan, “Müvekkilim gösteriye katılımcı konumdadır. Düzenleyen veya yöneten değildir. Şiddeti çağrıştırmayan ve yasa dışı slogan atılmayan bu eylemde suçun unsurları olurmamıştır” diyerek beraat talep etti.

Talebi reddeden mahkeme Tuncel’e 2 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Mahkeme kararını, “Suçun işleniş biçimi ve sanığın suç kastının yoğunluğu” ile gerekçelendirdi.

(HABER MERKEZİ/EVRENSEL)

Meral Danış Beştaş: Baluken'e 16 yıl 11 ay hapis cezası verildiMeral Danış Beştaş: Baluken'e 16 yıl 11 ay hapis cezası verildi