Meclis'te Baydemir'e 'Kürdistan' cezası

HDP Şanlıurfa Milletvekili ve HDP Sözcüsü olan Osman Baydemir, Meclis bütçe görüşmelerinde konuşurken, ''Ben Kürdistan'dan gelen bir temsilci olarak benim şu isteğim bu çatı Türk'ün ve Kürt'ün ortak çatısı olmalıdır'' dedi. AK Partili milletvekillerinin teklifi üzerine Baydemir'e 'Kürdistan' ifadesi nedeniyle 2 gün Genel Kurul'dan çıkarma ve 12 bin lira para cezası verildi. HDP milletvekilleri Baydemir'le birlikte Meclis'i terk etti.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - HDP Milletvekili Osman Baydemir bütçe görüşmeleri sırasında, Meclis'in herkesi kucaklayıcı bir tavrı olması gerektiğini söyledi. ''Ben bir Kürt evladı olarak, Kürdistan'dan gelen bir temsilci olarak istediğim şey bu çatı Türk ve Kürt ortak çatısı olmasıdır'' dedi. Baydemir, ''Kürdistan'' ifadesini kullandığı sırada AK Partili vekillerden tepki geldi.

TBMM Başkan Vekili Ayşenur Bahçekapılı da, Baydemir'e, ''Kürdistan neresi?'' diye sordu. Baydemir de elini kalbine koyarak, ''Kürdistan şurası'' dedi. Baydemir'e "Kürdistan" sözleri nedeniyle Meclis'ten geçici olarak çıkarma cezası teklif edildi.

HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar ceza istenmesi üzerine, "Genel bir yasak amacı varsa ırkçılık inkarcılıktır. Bu ceza çıkarsa gelecekte bundan utanç duyulacaktır. 'İnkârcılığı, ırkçılığı tarihe gömdük' derken bu ceza verilirse bu utanç buna oy verenlerin olacaktır" dedi.

BAHÇEKAPILI: 'KÜRDİSTAN VEKİLİ'NE İSTEDİK

Meclis Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı ise, "Kürdistan" değil, "Ben Kürdistan vekiliyim" sözleri nedeniyle 2 birleşim çıkarma cezası teklif edildiğini söyledi. Ancak Meclis tutanaklarında Baydemir'in sözleri, "Ben Kürt halkının bir evladı olarak, kürdistandan gelen bir temsilci olarak" şeklinde yer aldı.

Tartışmaların ardından, Baydemir ceza istemiyle ilgili savunma yaptı. Ardından oylamaya geçildi. AK Parti ve MHP milletvekilleri ceza yönünde el kaldırdı ancak karar yeter sayısı olmadığı gerekçesiyle oturuma ara verildi. Daha sonra elektronik sistemle yapılan oylamada Baydemir'e 2 gün Genel Kurul'dan çıkarma cezası verildi.

12 BİN LİRA DA PARA CEZASI

Baydemir'e 2 birleşim genel kuruldan çıkarma cezası kapsamında bir de para cezası verilecek. Yapılan düzenlemeye göre geçici çıkarma cezası verilen milletvekilinin bir aylık ödenek ve yolluğunun üçte ikisi kesiliyor. Bu durumda Baydemir'in ödeneğinden yaklaşık 12 bin lira kesinti yapılacak.

Baydemir zafer işareti yaparak genel kuruldan ayrıldı.

BAYDEMİR ZAFER İŞARET YAPARAK AYRILDI

Oturumu yöneten AK Partili Bahçekapılı, Baydemir'e "Lütfen genel kuruldan ayrılın" dedi. Baydemir zafer işareti yaparak genel kuruldan ayrıldı.

HDP grup başkanvekilleri hariç diğer HDP milletvekilleri de Baydemir ile birlikte genel kuruldan ayrıldı. HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım da karara tepki gösterdikten sonra genel kuruldan ayrıldı ve HDP sıraları boş kaldı.

TUTANAKLARA NASIL GEÇTİ?

Osman Baydemir’in sözleri tutanaklara şöyle yansıdı:

OSMAN BAYDEMİR (Devamla) - Ama, bizim bir rolümüz var, bir misyonumuz var. Ben Kürt halkının bir evladı olarak, kürdistandan gelen bir temsilci olarak benim şöyle bir rolüm var.

MEHMET MUŞ (İstanbul) - Neresi Osman Bey? Neresi kürdistan?

OSMAN BAYDEMİR (Devamla) - Kendime şöyle bir rol biçiyorum.

MEHMET MUŞ (İstanbul) - Osman Bey, neresi kürdistan? Neresi burası?

BAŞKAN - Sayın Baydemir…

OSMAN BAYDEMİR (Devamla) - Bu çatı Türk'ün ve Kürt'ün ortak çatısı olsun.

MEHMET MUŞ (İstanbul) - Neresi burası, neresi? Kürdistan neresi?

OSMAN BAYDEMİR (Devamla) - Bu çatı, herkesin ortak çatısı olsun.

MEHMET MUŞ (İstanbul) - Kürdistan neresi? Neresi Osman Bey?

GÖKCEN ÖZDOĞAN ENC (Antalya) - Kürdistan neresi?

BAŞKAN - Sayın milletvekilleri, bir dakika…

OSMAN BAYDEMİR (Devamla) - Eğer siz Kürtleri dışlarsanız, eğer siz Kürtleri yok sayarsanız, eğer siz Kürtleri cezaevlerine koyarsanız nihayetinde 80 milyonun tamamı kaybetmiş olacaktır. Gelin, hiç kimsenin kaybetmeyeceği bir siyasal rejim oluşturalım.

KONUŞMA BİTİNCE DA TARTIŞMA DEVAM ETTİ

Baydemir konuşmasını bitirdikten sonra da tartışma devam etti. Meclis Başkanvekili Bahçekapılı, Baydemir’e tekrar sözlerinin anlamını sordu. Baydemir, elini kalbine götürerek “Aha şurası Sayın Başkan, aha şurası, Kürdistan şurası” yanıtı verdi.

Bahçekapılı bu açıklamaya, “Siz burada kürdistanın vekili değilsiniz, siz burada Türkiye Cumhuriyeti'nin bir ili olan Şanlıurfa'nın Milletvekili olarak bulunuyorsunuz Sayın Baydemir. Lütfen bunu unutmadan bu kürsüye gelip konuşun bundan sonra” dedi.

HDP'liler ceza verilen Baydemir'le birlikte Meclis Genel Kurulu'nu terk edince, HDP sıraları boş kaldı.

ERDOĞAN, MECLİS'TE 'KÜRDİSTAN' İFADESİNİ SAVUNMUŞTU

19 Kasım 2013'te AK Parti Grup Toplantısı'nda konuşan Erdoğan, 2009'da "Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi'ni başlatırken 'analar ağlamasın' dedik" hatırlatmasını yaptıktan sonra "Cumartesi günü bir istisnasını gördük. Hem Diyarbakır'da hem Türkiye'de annelerin, çocukların, gençlerin gözyaşı döktüğünü gördük. Bu gözyaşları Allaha hamd olsun, sevinç gözyaşlarıydı" diye konuşmuştu.

O dönemde yaptığı Diyarbakır ziyaretine ilişkin açıklamalarda bulunan Erdoğan "Kürdistan" ifadesini kullandığı için yöneltilen eleştirilere ise şöyle cevap vermişti:

"CHP, MHP yöneticileri, Meclis kütüphanesine gittiklerinde, ilk Meclis, gizli celse zabıtları okuduğunda, bugün karşı çıktıkları şeyi görecekler. Hem de en başta Gazi Mustafa Kemal'in nutuklarında görecekler. Kürt kelimesini o Meclis'te görecekler. Gürcü, Laz, Arap, Boşnak kelimelerini o zabıtlarını görecekler, Kürdistan kelimesini, o Meclis zabıtlarında görecekler. Anasır-ı İslam kavramını, o zabıtlarda görecekler."

'MUSTAFA KEMAL DE Mİ BÖLÜCÜYDÜ?'

Kendi tarihini bilmeyen, kendi tarihini okumayanın, cehalet ve karanlıktan başka hiçbir şey söylemeyeceğini belirten Erdoğan, "Osmanlı'ya gittikleri zaman doğu, güneydoğunun, Kürdistan eyaleti olduğunu görecekler. Doğu Karadeniz'in Laziztan eyaleti olduğunu görecekler. Bunlar bizim tarihimizin, bize devrettiği mirastır. Bunları görmemezlikten gelemezsiniz" diye konuşmuştu.

Erdoğan, "Bize ne diyorlar, 'şu kavramı kullan'; bölücü... Peki Mustafa Kemal de mi bölücü? 'Kürdistan' kelimesini kullanan, o zamanın bütün Meclis mebusları da mı bölücüydü?" diye sormuştu.