Hükümetten YPG'ye yanıt

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, "Türkiye Suriye'de bilinen mevzilerin ötesine geçerse karşılık verme kararı aldık" açıklaması yapan SDG'ye yanıt verdi: Misliyle karşılık veririz.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözüsü Numan Kurtulmuş, Türkiye'nin YPG konusundaki tutumunu bir kez daha ABD'ye hatırlattı.

YPG'nin ana omurgasını oluşturduğu SDG'den yapılan 'karşılık veririz' açıklamasına da yanıt veren Kurtulmuş "Türkiye’nin PYD/YPG konusundaki hassasiyetlerinin dikkate alınması gerektiğini bir kez daha çok net şekilde ifade ediyorum. Kaldı ki bu bu örgütün Afrin bölgesinden Türkiye’ye doğru açtığı her türlü taciz ateşi misliyle, angajman kuralları çerçevesinde karşılı bulacaktır" dedi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ'la gittiği Adıyaman'da açıklamalarda bulunan Kurtulmuş, Afrin'le ilgili bir soru üzerine şunları söyledi: "Biz Suriye'nin toprak bütünlüğünden yanayız. Suriye'nin toprak bütünlüğünü parçalayacak olan her türlü siyasi oldu bittiye karşı tavır içerisinde olduğumuzu ifade ediyoruz. Ayrıca terör örgütleriyle uluslararası camia mücadele ederken diyelim ki DEAŞ’ı orada belli yerlerden çıkarırken onun yerine başka terör örgütlerini getirmenin hiçbir şekilde Suriye’nin geleceğine faydası olmayacağını, barışın sağlanmasına da en ufak bir katkıda bulunmayacağına başından beri ifade ediyoruz.

Ancak ne yazık ki başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere bazı müttefiklerimizin YPG/PYD konusundaki şimdiye kadar çok da net olmayan tavırları Suriye’deki meseleleri belli bir noktaya getirmiştir. Bugün artık kendileri de YPG/PYD seçeneğinin kendileri için stratejik bir adım olmadığını, elleri mahkum olarak böyle bir tavır içerisinde olduklarını söylüyorlar ancak bizim için YPG/PYD, PKK’dan farklı bir oluşum değildir."

'ABD AÇISINDAN DA SÜRDÜRÜLEMEZ'

YPG'ye verilen desteğin ABD açısından da sürdürülebilir olmadığını ifade eden Kurtulmuş "NATO’daki ittifakımız, bölgedeki terör örgütlerine karşı stratejik ittifakımız hepsi göz önünde alındığında Türkiye’nin PYD/YPG konusundaki hassasiyetlerinin dikkate alınması gerektiğini bir kez daha çok net şekilde ifade ediyorum. Kaldı ki bu bu örgütün Afrin bölgesinden Türkiye’ye doğru açtığı her türlü taciz ateşi misliyle angajman kuralları çerçevesinde karşılık bulacaktır" dedi ve ekledi: "Bunun iki adım sonrası ne olacak? Bu asla Amerika'nın ulusal çıkarlarıyla da örtüşebilir bir durum değildir. Türkiye bu meseleyi yakinen takip ediyor ve Türkiye'ye karşı yapılacak en ufak bir saldırıya hatta en ufak bir girişime ve hazırlığa da misliyle karşılık verileceğini de açıkça ifade ediyoruz."

SDG’ye danışmanlık yapan Nasır Hac Mansur, Türkiye’nin Halep çevresinde, önceki gün karşılıklı ateş açılan bölgedeki ‘bilinen mevzileri' aşmaya çalışması halinde karşılık verme kararı aldıklarını duyurmuştu.

(HABER MERKEZİ)

Rakka'ya giden McGurk'tan Türkiye'ye mesajRakka'ya giden McGurk'tan Türkiye'ye mesaj

SDG: Türkiye'ye karşılık verme kararı aldıkSDG: Türkiye'ye karşılık verme kararı aldık