HDP'li vekillerden 'evet oyu' açıklaması

HDP'li Ertuğrul Kürkçü ve Filiz Kerestecioğlu'ndan AKPM'de Türkiye'nin izleme sürecine almasına yönünde oy kullanmalarına ilişkin açıklama geldi: Çünkü biz milletvekili olurken herkesin insan hakları ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve anayasaya sadakatten ayrılmayacağımıza yemin ettik.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - HDP'li Ertuğrul Kürkçü, AKPM'nin Türkiye'yi tekrar siyasi izleme sürecine alması yönünde 'evet' oyu kullanmalarına ilişkin "Bu kararı böyle verdiğimiz için kendimizle gurur duyuyoruz. Memnunuz böyle yaptığımız için. Biz görevimizi yaptık. Türkiye halklarının demokrasi yolundaki ilerleyişine yeni bir katkıda bulunduğumuzdan eminiz" dedi.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nde Türkiye'nin yeniden siyasi denetim sürecine alınması yönünde Türkiye'nin aleyhine oy kullanan HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy ve İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu Meclis'te konuya ilişkin basın toplantısı düzenledi. Ertuğrul Kürkçü Türkiye'nin siyasi izleme kararına 'evet' dediklerini anımsatarak, "Bu kararı böyle verdiğimiz için kendimizle gurur duyuyoruz. Memnunuz böyle yaptığımız için. Çünkü biz milletvekili olurken yemin ettik dedik ki herkesin insan hakları ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve anayasaya sadakatten ayrılmayacağımıza yemin ettik. İnsan haklarının böylesine ayaklar altına alındığı dönemde Türkiye'nin bir parçası olduğu, bizzat kurucusu olduğu bir insan hakları kurumunda Türkiye'nin hepimizin şikayet ettiği hukuksuzluklarının Türkiye'de yaşayanların büyük çoğunluğu için giderilmesi yönünde alınan karara ' hayır' diyen bu yeminden ayrılmış sayılır. Bizim dışımızdakilerin bu bakımdan ne yaptıklarını bir kere daha düşünmelerini tavsiye ediyorum. Eğer anayasaya sadakatte ısrarlıysak yapmamız gereken bunu yerine getirmek olmalıydı" diye konuştu.

'TÜRKİYE HALKLARINA KATKIDA BULUNDUĞUMUZA EMİNİZ'

Türkiye'nin 'siyasi denetim' kararına 'evet' dedikleri için yapılan eleştirileri hatırlatan Kürkçü şöyle konuştu: "Sayın Başbakanın başkalarının peşine takılıp bu tutumu takındığımız eleştirisini fıkra gibi görüyorum. Daha önce de 'Avrupa Konseyi'ni peşlerine takmış götürüyorlar' demişti. Birisine karar versin Sayın Yıldırım. Biz mi taktık onları peşimize onlar mı bizi? Aslında kimse kimseyi peşine takmadı. Bu tutumumuz hakkında ağza alınması güç beyanda bulunan Sayın Bahçeli'ye şunu söylemek istiyorum: Eğer hakikaten o sözün ne manaya geldiğini merak ediyorsa, o 25 milyon insandan yankılanan sözün kendi kulağında nasıl bir tını bıraktığını bir daha değerlendirmelidir. Biz görevimizi yaptık. Türkiye halklarının demokrasi yolundaki ilerleyişine yeni bir katkıda bulunduğumuzdan eminiz."

'MİLLİ MAÇ OYNANMIYOR'

AKPM'de Türkiye'yi temsil eden siyasi partilerin kendi siyasi eğilimlerine göre farklı gruplara ayrıldığını ifade eden Kürkçü şöyle devam etti: "Burada bir milli maç oynanmıyor. Avrupa karmasına karşı Türk Mili Takımı bir maç veya savaş yapmıyor. Biz orada kendi siyasi eğilimlerimize göre gruplara dağılıyoruz orada. Biz ve CHP sosyalist grup, AKP üç ayrı sağcı gruba dağılmış durumda. Tartışmalar bu gruplarda yapılıyor ve biz siyasi kanaatlerimize göre tıpkı Meclis'te nasıl oy kullanıyorsak konseyde de öyle oy kullanıyoruz. AKP'li üyeler bir arada tartıştıkları grubun hiçbir üyesini ikna edemedi ve o grup üyelerinin kararıyla büyük çoğunlukla alınmış olan bu karar karşısında yarın bu ettikleri sözlerden ötürü o gruptaki meslektaşlarına ne diyecekler? Onların 'Haçlı, Türkiye düşmanı olduklarını' yüzlerine diyebilecekler mi? Hiç tahmin etmiyorum böyle olduğu. Siyasi kanaatlerimiz ve milletvekili sorumluluğumuz gereğince 16 Nisan'da Türkiye'de hayır diyen 25 milyon insanın ortaya koyduğu itirazı AKPM'de de ifade etmiş olduk."

'TÜRKİYE'DE YAŞAR, AVRUPA'DA ŞAŞAR DEĞİLİZ'

HDP'li Filiz Kerestecioğlu ise AKPM'de hakları çalınmış insanların temsilcileri olduklarını söyleyerek şunları dedi: "Biz konseyde hakları çalınmış insanların temsilcisiydik. Ve her zaman insan haklarından daha değerli bir şey olmadığını ifade ettik. Biz 'Türkiye'de yaşar, Avrupa'da şaşar' politika izleyen bir parti değiliz. Burada ne söylüyorsak aynı şekilde Avrupa'da da bunu söylüyoruz ve dünya halkları için de bütün evrensel değerleri aynı şekilde Türkiye'deki insanlar için savunuyoruz." (ANKARA/DHA)