Erdoğan: Verdiğiniz silahları biliyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, enerji santralleri açılışında konuştu. "Verdiğiniz silahlarla hepinizi biliyoruz. Bizim iki gözümüzü çıkarmaya çalışanlar sadece çıkardıkları gözleriyle kalacaklar" dedi.

DUVAR – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, elektrik santralleri açılışında konuştu. Erdoğan, “Nükleer santrallerde mümkün olduğu kadar teknoloji transferine dayalı bir sistemi kurmaya çalışıyoruz. Hidroelektrik santralleri konusunda da adeta devrim yaptık. Bu konuda da çok ciddi engellemelerle karşılaştık. Greenpeace’çiler filan. Bizim Karadeniz’de zaten hep bela olmuşlardır. Söze geldiği zaman da aydın diye geçinirler. Ya karanlıktasın ya. Biz insanlığın karanlıkta yaşamasını istemiyoruz” dedi.

hurriyet.com.tr’nin haberine göre, Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

Enerji kalkınmanın, büyümenin, refah artışının temelidir. Siz yeterli miktarda ve düşük maliyetli elektrik enerjisi üretemiyorsanız zaten diğer hedeflerinize ulaşamazsınız. İnşallah bu şekilde büyümeye devam ettiğimizde 10 yıl içinde Türkiye’nin elektrik piyasası Avrupa’da 3. sıraya yükselecektir. Enerji sektöründe adımların tüketicinin ve üreticinin ihtiyaçlarını gözetecek şekilde dengeli atılması gerekiyor. Bugün çevrecilerin en çok eleştirdikleri kömür ve nükleer enerji santrallerinin kahir ekseriyeti batı ülkelerinde bulunuyor. Kömür ve nükleerle çalışan santraller olmasa batı karanlığa gömülür. Dünyada halen aktif olarak çalışan 450 nükleer santralin bulunduğu 30 ülkenin arasında ilk sıralarda ABD, Almanya, Fransa gibi ülkeler geliyor. Kömürü ve nükleer enerjiyi en çok kullanan batı ülkelerinde niye sokağa dökülmezler? Bu kampanyalar oralarda niçin olmuyor? Çünkü bu kampanyaları arka planda finanse edenlerin dertleri başka. Cari açığın yarısını tek başına enerji ithalatımız oluşturuyor. Kömürde ithal yok, bu işi kapattık. Bizim kendi rezervimizi eritmek zorundayız. İşte efendim onun kaligrofik değeri şöyle. Biraz daha fazla kullanırsın olur biter. Biz cari açığımızı iyice aşağılara çekmezsek ekonomide duman oluruz. Bu büyümeyi yakalamak zorundayız. Çorlu’dan Şırnak’a kadar devasa bir damar kömürle dolu. Biz önce bunu bir eritelim, bunun üzerinde çalışalım. Yenilenebilir kaynaklarla birlikte kömür kaynaklarını da etkin bir şekilde kullanabildiğimiz takdirde cari açığı kapatarak ülkemizin önünde yeni ufuklar açacağız. Enerji ve Tabii Kaynaklarımız yerli kömürün teşvik edilmesi amacıyla yeni bir projeyi hayata geçirdi.

‘KENDİNİZİ GİZLEMENİZ MÜMKÜN DEĞİL’

Türkiye’ye karşı maksat komşunun iki gözü çıksın anlayışıyla hareket ediyorlar. İsteseniz de istemeseniz de bir muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkacağız. Batı dünyası istediği kadar teröristi batı şehirlerinde barındırsın. Ne yaparlarsa yapsınlar. Bumerang gibi bir gün gelecek onları da vuracak. Bugün bizi sıkıntıya sokmak için terör örgütlerine kucak açanlar, ya artık kendinizi gizlemeniz mümkün değil ya. Verdiğiniz silahlarla hepinizi biliyoruz. PYD işte, PKK’nın yan kolu. YPG, PKK’nın yan kolu. Bunu dünyada kimse yutmaz. Bizim iki gözümüzü çıkarmaya çalışanlar sadece çıkardıkları gözleriyle kalacaklar.