HDP: Meclis'ten çekilmemiz söz konusu değil

HDP İstanbul İl Başkanı, partilerine yönelik operasyon için, " Yaşananlara bir darbe demek bile hafif kalır" yorumunda bulundu. HDP Milletvekili Hüda Kaya ise "Meclis'ten çekilmemiz söz konusu değil" dedi.
HDP İstanbul İl Başkanlığı'nda basın toplantısı düzenlendi.

DUVAR – Halkların Demokratik Partisi İstanbul İl Başkanlığı (HDP), Eş Genel Başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da aralarında bulunduğu 12 HDP milletvekilinin gözaltına alınması nedeniyle il binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan HDP Milletvekili Hüda Kaya “Meclisten çekilme gibi bir konu söz konusu değildir. Halkımızdan aldığımız emaneti sonuna kadar yerine getirmeye devam edeceğiz” dedi.

Toplantıda konuşan İstanbul İl Eş Başkanı Doğan Erbaş “Dün gece saat 11.00’den itibaren devam eden adeta bir kabusla uyandık. Yaşananlara bir darbe demek bile hafif kalır. Topyekün bir tasfiye harekatı ile partimiz ve demokrasi güçleri karı karşıya kalmıştır. Eş başkanlarımız ve vekillerimiz alınan ve uygulanan kararlar. Zaten tıkalı hale gelmiş demokratik siyaseti tümüyle tasfiye etme amaçlıdır” dedi.

HÜDA KAYA: SADECE HDP’NİN PROBLEMİ DEĞİLDİR

Milletvekili Hüda Kaya ise yaşananların sadece HDP’nin problemi olmadığını belirterek, milletvekilleri ve yerel yöneticilere yönelik gözaltı ve tutuklama furyası yürütüldüğünü söyledi. 6 milyondan fazla insanın iradesinin yok sayılmak istendiğini vurgulayan Kaya “Bu darbe sadece HDP’ye karşı yapılmış değildir. Bugün yapılan bu darbe Türkiye’nin 3’üncü partisine yapılmıştır. Bugün bir polis devleti, bir darbeci mantıkla bizleri gözaltı ve tutuklamalarla yok etmeye, susturmaya, sindirmeye çalışanlara karşı hiçbir şekilde ifade verme zorunluluğumuzun olmadığını, sorumlu olduğumuz sadece halkımız olduğunu belirtiyorum” diye konuştu.

Basın açıklamasını okuyan İstanbul İl Eş Başkanı Aysel Güzel “Darbe koşullarını bu ülke eninde sonunda aşacak. Geçmişte de darbeler yaşandı. Geçmişte de siyasetin önünü kesen engellemeler, müdahaleler yapıldı. Ama o günler nasıl geçtiyse, bugünler de geçecek. Fakat Türkiye tarihine, siyaset tarihine bir kara leke olarak geçecek. Doksanlı yıllarda dönemin vekilleri Hatip Dicle ve arkadaşlarını parlamentoda yaka paça gözaltına alanlar nasıl kaybettiyse, bugünün darbecileri de aynı şekilde kaybedecektir” dedi.

Bir basın mensubunun “Yaşanan gözaltılardan sonra toplu şekilde meclisten çekilmeyi düşünüyor musunuz? Bu konuyu aranızda tartıştınız mı?” sorusuna Kaya “Bizim parti organlarımızın bu şekilde Meclis’ten çekilmesi söz konusu değildir. Halkımızdan aldığımız emaneti sonuna kadar yerine getirmeye devam edeceğiz” yanıtını verdi.
(İSTANBUL-DHA)