Kurtulmuş: Camiler, dergâhlar, medreseler yeniden inşa edilmeli

Camiler ve Din Görevlileri Haftası açılış töreninde konuşan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Camilerimiz bütün milleti toplama yeri olsaydı, FETÖ benzeri sahte örgütlere ihtiyaç kalmayacaktı" dedi. Kurtulmuş gizli yapılanmaları önlemenin yolunun 'camileri, dergâhları, medreseleri yeniden inşa etmek' olduğunu söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, 'Camiler ve Din Görevlileri Haftası'nın açılış programındaki konuşmasında, "Eğer camilerimiz tam manasıyla bütün milleti, cemaati toplama yeri olsaydı; insanları çeken bir yer olsaydı birtakım insanları toplamak için FETÖ benzeri sahte örgütlere ihtiyaç kalmayacaktı. Cami 78 milyonun, 1.5 milyar İslam aleminin toplanma yeri gerçekten olsaydı birtakım sahte yerlerin Müslüman toplulukların içerisinden bir kısmını oluşturarak, ayrıştırarak, başka cemaatleri, kapalı cemaatleri kurma yeri olmayacaktı" dedi.

CAMİLER 24 SAAT AÇIK KALACAK

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen 'Camiler ve Din Görevlileri Haftası' programının açılışını gerçekleştirdi. Ankara'daki Kocatepe Camii Fuar Alanı'nda yapılan programında açılışında hitap eden Diyanet İşleri Başkanı Görmez, camilerin 24 saat açık kalması üzerinde çalıştıklarını belirterek, "Bu hafta içerisinde 'Namazla Diriliş Haftası' vesilesiyle camilerin 24 saat açık kalması üzerinde durmaya başladık. Bunu henüz başarabilmiş değiliz. Ancak başarmamız gerekiyor. Camiler namaz vakitlerinde açılan, namazdan sonra kapatılacak devlet daireleri değildir. Camiler Allah'ın evleridir. Bizim Diyanet olarak camilerin kapısına kilit vurma hakkımız olamaz, olmamalıdır. Camiler 24 saat açık olmalıdır. Gece yarısında dahi bir kardeşimiz bir mabedin önünden geçerken içeri girip Rabb'ine yönelme hakkına sahip olduğunun farkında olmalıdır. Onun için son yıllarda en çok üzerinde durduğumuz hususlardan bir tanesi camilerimizin açık bulundurulması. Caminin mesai saatleri yoktur. Din gönüllüsünün mesai saatleri yoktur. Cami devlet dairesi değildir. Cami Allah'ın evidir ve Allah'ın evi 24 saat her kardeşimize kapısını açık tutmak zorundadır" ifadelerini kullandı.

'CAMİLER, MEDRESELER, DERGÂHLAR YENİDEN İNŞAA EDİLMELİ'

Açılış törenine katılan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ise Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üzerinden camilerin asli görevlerine dikkat çekerek, şu açıklamalarda bulundu: "Şöyle bir düşünelim. Camilerimiz gerçekten arınma yerleri mi? Camilerimiz gerçekten cem etme yerleri mi? Açık söyleyeyim. Eğer camilerimiz tam manasıyla bütün milleti, cemaati toplama yeri olsaydı; insanları çeken bir yer olsaydı birtakım insanları toplamak için FETÖ benzeri sahte örgütlere ihtiyaç kalmayacaktı. Cami 78 milyonun, 1.5 milyar İslam aleminin toplanma yeri gerçekten olsaydı birtakım sahte yerlerin Müslüman toplulukların içerisinden bir kısmını oluşturarak, ayrıştırarak, başka cemaatleri, kapalı cemaatleri kurma yeri olmayacaktı. Herkese açık olan bu müesseselerimiz bu fonksiyonlarını görmezse o zaman birtakım gizli örgütler, birtakım din adına kapalı cemaatler, adına cemaat de demeyelim, kapalı birtakım örgütler ortaya çıkıyor ve ümmetin çoğunluğundan farklı olarak gizli birtakım yapılanmalar ortaya çıkıyor. Bunu önlemenin yolu da kapısı herkese açık olan camileri, dergâhları, medreseleri yeniden inşa etmektir." (ANKARA/DHA)