Pervin Chakar: Irkçı sözlere sanatımla cevap vermeyi yeğliyorum

Pervin Chakar, konserlerine katılan siyasetçiler üzerinden yapılan yorumlara, "Yaptığım sanat siyaset üstüdür. Irkçı ve hakaret dolu sözlere sanatımla cevap vermeyi yeğliyorum” diyerek yanıt verdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kürt soprano Pervin Chakar, dün akşam İstanbul Kadıköy'de Süreyya Opera Sahnesi'nde dinleyicilerle buluştu. Chakar, siyasilerin konserine katılmasının ardından gelen yorum ve ırkçı söylemlere sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak yanıt verdi. 

Konsere CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Kadıköy Belediye Başkanı Av. Şerdil Dara Odabaşı, HEDEP Van Milletvekili ve eski HDP Eş Başkanı Pervin Buldan ve Anavatan Partisi'nin eski genel başkanı Nesrin Nas’ın da aralarında bulunduğu siyaset dünyasından isimler, gazeteciler, yazarlar ve dinleyiciler katıldı.

'YAPTIĞIM SANAT SİYASET ÜSTÜDÜR'

Pervin Chakar açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Çok değerli takipçilerim. Dün gece Süreyya Operası’nda muhteşem bir geceye tanıklık ettik. Ravel, Delibes, Lehar, Bellini, Strauß, Massenet, Brahms, Dvorak gibi bestecilerin oda müziği eserlerini, operet ve opera aryalarını seslendirdim. Bu tarihi tiyatroda, güzel atmosferde Almanca, Çekçe, İtalyanca ve Fransızca eserlerin yanında kendi anadilim olan Kürtçe’de de eserler seslendirdim dinleyicilerime. Anadilimde şarkı söylemek en büyük hakkım olduğunu düşünüyorum. Ve bunun için izin almayı da düşünmüyorum kimseden.

Ayrıca konserime beni dinlemek için pek çok siyasi lider, belediye başkanları, milletvekilleri, yazarlar, entelektüeller de katılım gösterdiler. Beni dün sahnede tebrik etmeyen isteyen, duygulanan ve taktir eden siyasi liderler oldu. Tıpkı Özgür Özel ve Pervin Buldan gibi. Konserlerime bugüne kadar pek çok farklı görüşten siyasiler katılmıştır nitekim sanatıma değer verdiklerinin en büyük göstergesidir bu. Kral Charles ve Camilla da İtalya’da opera temsilimize gelmişlerdi Venedik’te. Ayrıca İrlanda cumhurbaşkanı yine opera temsilimi izlemeye Lismore’a teşrif etmişti. Eski Irak Cumhurbaşkanı keza konserimi yakından takip etmiştir. Ben bundan daha doğal bir şey göremiyorum.

Dünden beri yazılan ve çizilenlere inat -sanatımı icra etmeye ve bunu pek çok sahneye taşımaya - devam edeceğim. Sanatçılar aynı zamanda hem barış elçisi, hem iyiliğin hem de kültürün en büyük taşıyıcılarıdır. Yaptığım sanat siyaset üstüdür. Değerlerimiz, kültürümüz, dilimiz, sanatımız biz Kürtlerin ve benim kırmızı çizgimizdir. Kapımız herkese, her düşünceye açıktır. Irkçı ve hakaret dolu sözlere sanatımla cevap vermeyi yeğliyorum. Çünkü her şey gelip geçicidir ama sanat daima kalıcıdır."

Sanatçı Erdal Erzincan dün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, gazeteci Enver Aysever'in "Diyorlar ki, İBB konserlerinin Arif Sağ, Tolga Sağ, Erdal Erzincan, Mercan Erzincan ve Muharrem Temiz'den oluşan beş kişilik ekibe verilmesi niye? Dilim varsa beşli çete diyeceğim, demiyorum" ifadelerinin ardından İBB konserlerini bıraktığını duyurdu. 

Erzincan daha sonra sosyal medya hesabından, "İBB de verdiğim birkaç konser sebebiyle 5'li çete  suçlamasıyla  karşı karşıya kaldım. Tepkim uğradığım bu haksızlıktan ötürüdür. Zira İBB, sanat severlere hizmet götürürken, bana ihtiyaç duyduğu için o konserlerde yer aldım. Lütfen mevzuyu oraya buraya çekmeyin" yazdı.

Erzincan birkaç saat sonra paylaşımlarını sildi. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)