Paris'te polis şiddetine karşı düzenlenecek protesto yasaklandı

Fransa'nın başkenti Paris'te 2016 yılında gözaltında hayatını kaybeden Siyah Fransalı Adama Traore'nin anısına düzenlenecek protesto gösterisi yerel yetkililerce yasaklandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cezayir ve Fas asıllı 17 yaşındaki Nahel M. isimli sürücünün bir polis memuru tarafından öldürülmesiyle protestoların başladığı Fransa'nın başkenti Paris'te polis şiddetine karşı düzenlenmesi planlanan protesto gösterisi yasaklandı.

Reuters'ın haberine göre, ABD'de George Floyd'un öldürülmesine benzer şekilde polis nezaretinde hayatını kaybeden Adama Traore'nin anısına düzenlenmek istenen protesto hakkında internet sitesinden yazılı bir açıklama yapan Paris Polis Müdürlüğü, başkentin Republique Meydanı'nda düzenlenmesi planlanan gösterinin 'kamu düzenine teşkil ettiği tehdit' ve ülkedeki 'gerilim bağlamı' gerekçesiyle yasaklandığını duyurdu. 

TRAORE, 2016 YILINDA GÖZALTINDA HAYATINI KAYBETTİ

Bugün yapılması planlanan protesto, 2016 yılında Paris'in banliyösü Beaumont-sur-Oise'da öldürülen Siyah Fransalı Adama Traore'nin ailesi tarafından planlandı. Fakat ailenin polis şiddeti ve ırk ayrımcılığına karşı protesto gösterisi düzenleme talebi ülke çapında 'artan tansiyon' nedeniyle yerel polis yetkilileri tarafından reddedildi.

Euronews'ün aktardığına göre, Adama Traore, 19 Temmuz 2016 tarihinde, kimlik kontrolü sırasında yaşanan gerilim sonrası karakola götürülmek üzere bindirildiği polis aracında hayatını kaybetmişti. Olayın ardından yapılan ilk açıklamalarda, Adama'nın rahatsızlandığı ve ilk yardım ekibine teslim edildiği belirtilmişti. Daha sonra ise Traore'nin doktor müdahale etmeden önce, polis aracında hayatını kaybettiği ortaya çıkmıştı. Olaya karışan kolluk kuvvetleriyle ilgili herhangi bir soruşturma açılmazken, yargı sürecinden de bir sonuç çıkmamıştı. (DIŞ HABERLER)