Fransa'da kitlesel eylem çağrısı: Ülkemiz yasta ve öfkeli

Fransa'da siyasi partilerin de yer aldığı 90 kuruluş, 17 yaşındaki Nael M.'nin polis kurşunuyla öldürülmesine tepki olarak 8 Temmuz'da kitlesel gösteri çağrısı yaptı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Fransa'da 17 yaşındaki Nahel M.'nin polis tarafından öldürülmesi sonrası başlayan eylemler tam bitmemişken, siyasi partilerin de aralarında olduğu 90 kuruluştan kitlesel gösteri çağrısı geldi.

90 kuruluş, 17 yaşındaki gencin polis kurşunuyla öldürülmesi ve ardından başlayan eylemlere ilişkin "Ülkemiz yasta ve öfkeli" başlığıyla ortak açıklama yayımladı.

Açıklamada, polisin Paris'in banliyösü Nanterre'de 27 Haziran'da Nael M. isimli genci yakın mesafeden vurarak öldürdüğü anımsatıldı.

Nael'in öldürülmesinin, Fransız devletinin yıllardır belirli toplumsal gruplara yönelik ayrımcı ve güvenlikçi politikalarının yansıması olduğuna dikkati çekilen açıklamada, hükümete, emniyet teşkilatında ve polisin kullandığı yöntemlerde köklü bir değişikliğe gitmesi çağrısı yapıldı.

Açıklamada, "Halk ile polis arasındaki ayrışma, uzun süredir devam eden adaletsizlik, ön yargı, şiddet, ayrımcılık, cinsiyetçilik ile toplumu saran ve hala kökü kazınmamış sistemik ırkçılığın izini taşıyan tarihe dayanıyor." ifadesi kullanıldı.

8 Temmuz Cumartesi ülke genelinde kitlesel protesto yapılması çağrısında bulunulan açıklamada, 2017'de yürürlüğe giren ve kolluk kuvvetlerinin hangi durumlarda silah kullanabileceğine ilişkin kuralları gevşettiği belirtilen yasanın yürürlükten kaldırılması talep edildi.

Fransız polisi 27 Haziran'da Nanterre'de, içinde 3 kişi bulunan bir araca ateş açmış, 17 yaşındaki sürücü Nael M'yi öldürmüştü. Nael'in ölümüne tepki gösterenler, ülke genelinde farklı kentlerde sokağa çıkarak polisle çatışmıştı. Genci öldüren polis açığa alınmış ve tutuklu olarak yargılanmasına karar verilmişti. (HABER MERKEZİ)