Oyuncular Sendikası'ndan Müjdat Gezen ve Metin Akpınar’a destek: 'Onlar halkın sanatçısı, bizlerin hocalarıdır'

Oyuncular Sendikası, savcının, Cumhurbaşkanı’na hakaret suçlamasıyla Müjdat Gezen ve Metin Akpınar’a 4’er yıl 8’er ay ceza istemesine tepki gösterdi: Müjdat Gezen ve Metin Akpınar halkın sanatçısı, bizlerin hocasıdır. Hapis istemini anlayamıyoruz, kabul edemiyoruz.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - 2018 yılında gazeteci Uğur Dündar’ın Halk TV’de yayımlanan “Halk Arenası” programındaki sözleri nedeniyle “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan yargılandığı davada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, Gezen ve Akpınar'ın 4’er yıl 8’er aya kadar hapis ile cezalandırılmasını istedi. Gelişme üzerine Oyuncular Sendikası bir bildiri yayınlayarak sanatçılara destek verdi.

Sendikanın yayınladığı metinde şu ifadelere yer verildi:  

"21 Aralık 2018 tarihinde Uğur Dündar'ın sunduğu Halk Arenası programında sarf ettikleri sözler nedeniyle "Cumhurbaşkanına Hakaret" suçlamasıyla 1 yıl 2'şer aydan 4 yıl 8'er aya kadar hapisle cezalandırılmaları istenen Müjdat Gezen ve Metin Akpınar'ın yargılandığı davanın ikinci duruşmasında, savcı mütalaasını açıklayarak ceza talep etti. 

Müjdat Gezen ve Metin Akpınar halkın sanatçısı, bizlerin hocalarıdır. İfade özgürlüğü kapsamında yaptıkları açıklamalar nedeniyle savcılık makamının hapis cezası istemesini anlayamıyoruz, kabul edemiyoruz. Ülkemizde süregelen ve yaşamın her alanına sirayet eden baskı ve korku ikliminden yorulduk. Çağdaş, ilerici ve özgür bir ülke özlemi duyuyoruz. Toplumun ilerleyebilmesi için sanata; sanatın ilerleyebilmesi için de ifade özgürlüğüne ihtiyacımız var.

Bu nedenle sanatın her yerde, her koşulda ve daima birleştirici ve onarıcı gücüne olan inancımızla, sayın mahkemenin de bu doğrultuda bir karar vereceğine inanmak istiyoruz.”