Osman Şiban ve Servet Turgut için AYM’ye başvuru

Van Çatak’ta operasyona çıkan askerlerce gözaltına alındıktan sonra işkence gören ve ağır yaralı halde hastenede bulunan Osman Şiban ve Servet Turgut’un avukatları, hak arama hürriyetlerinin kısıtlandığı gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvurdu. 

Osman Şiban askerlerin lincine uğradıklarını anlatmıştı.
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Van’ın Çatak İlçesi’ne bağlı Çığlıca Köyü’nün Sürik (Yoğurtlu) Mezrası’nda 11 Eylül’de operasyona çıkan askerler tarafından gözaltına alındıktan sonra alaya götürülen ve ağır yaralı halde hastanede bulunan Osman Şiban ve Servet Turgut’un avukatları, Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurdu.  

Mezopotamya Ajansı tarafından ortaya çıkarılan ve haberi yapan gazetecilerin tutuklandığı olaya ilişkin başlatılan soruşturma dosyasında gizlilik kararı bulunuyor. 

Dosya hakkında detaylı bilgilere ulaşılamazken, dört köylünün tanıklığına başvurulduğu öğrenildi. Köylülerin ifadelerinde, Şiban ve Turgut'un yanlarında sağ alınarak helikoptere götürüldüğü ve olay günü yaşanılanları anlattığı bilgisine ulaşıldı. 
 
Şiban ve vefat eden Turgut'un avukatları, “Hak arama hürriyeti ve adil yargılama” haklarının engellendiği gerekçesiyle AYM’ye başvurdu. Avukatlar başvuruda, müşteki taraf oldukları halde soruşturma dosyasındaki kısıtlılık kararı nedeniyle hak arama hürriyetlerinin kısıtlandığını belirtti. (MA)