Osman Kavala'dan yeniden yargılama açıklaması: 'Adalet herkes için geçerli'

Gezi davasında ağırlaştırılmış müebbetle cezalandırılan Osman Kavala, yeniden yargılama talebiyle ilgili açıklama yaptı. Kavala, "Davaların yeniden görülmesi insan haklarına saygının gereğidir" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Gezi davasında ağırlaştırılmış müebbet cezasına mahkum edilen ve son günlerde yeniden yargılanması gündemde olan iş insanı Osman Kavala, yazılı açıklama yaptı. 

Kavala açıklamasında, Gezi Davası'ndaki cezaların somut delil eksikliğine rağmen verildiğini hatırlattı. Anayasa Mahkemesi ve AİHM kararlarının uygulanması çağrısı yapan Kavala, "Davaların yeniden görülmesi insan haklarına saygının gereğidir" dedi.

Kavala, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Bariz hak ihlallerini içeren, delillere dayanmayan mahkumiyetin kararlarının verildiği, suçsuz insanların yıllar boyu hapis kalmalarına yol açan davaların yeniden görülmesi, temel hukuk ilkelerinin ve insan haklarına saygının gereğidir. Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararları sadece başvuruların değil her yurttaşın adalet talep etme hakkıyla doğrudan ilgilidir.

Adalet herkes için geçerlidir.

Her yurttaşın hayatı ve hakları eşit derecede değerlidir."

(HABER MERKEZİ)