Ömer Faruk Gergerlioğlu gözaltına alındı

Vekilliği düşürülen HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu, evinde gözaltına alındı. İlk muayenede anjiyo önerilmesine rağmen cezaevine gönderilen Gergerlioğlu'na daha sonra anjiyo yapıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Hakkındaki hapis cezası gerekçesiyle vekilliği düşürülen HDP milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Ankara'daki evinde gözaltına alındı.

Twitter hesabından açıklama yapan Gergerlioğlu'nun oğlu Salih Gergerlioğlu, "Babamı tutuklamaya geldiler. Aynı rezalet tekrarlandı. Ayakkabılarını giymesine müsaade etmeden yaka paça çıkardılar" dedi. 

GERGERLİOĞLU: BEN HİÇBİR SUÇ İŞLEMEDİM

Artı TV yayınına telefonla katılan Ömer Faruk Gergerlioğlu, "Polisler Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yakalama kararını getirdiler. Kapıdalar, kendilerine 'Buyrun içeri gelin, biraz hazırlanayım' dedim. Ama içeri girmediler. Ben de hazırlıklarımı yapıyorum. Az sonra gideceğiz" diye konuştu.

Suç işlemediğini belirten Gergerlioğlu şunları söyledi:

"Maalesef bir milletvekili bir ortaoyunuyla milletvekilliği düşürülerek cezaevine gönderiliyor. Bu, Türkiye'nin utancıdır, iktidarın utancıdır. Ben haksızlıklara karşı çıktığım için, KHK soykırımına karşı çıktığım için, çıplak aramaya karşı çıktığım için, işkencelere, insan kaçırmalara, cezaevi ihlallerine karşı çıktığım için cezalandırılıyorum. Ben hiçbir suç işlemedim."

Ömer Faruk Gergerlioğlu'na hapis cezası nedeniyle 10 gün içinde teslim olması için tebligat yapılmıştı.

HDP: DARBECİLER İŞ BAŞINDA

Gergerioğlu'nun gözaltına alınmasının ardından HDP'nin Twitter hesabından açıklama yapıldı.

Kararın "darbe" olarak nitelendirildiği açıklamada, "Darbeciler iş başında. Halk iradesini hiçe sayarak vekilliği gasp edilen Milletvekillimiz Ömer Faruk Gergerlioğlu, tutuklanmak üzere evinden gözaltına alındı. #HalkınİradesineKelepçe vurulamaz. Bizi tutuklayabilirsiniz ama teslim alamazsınız. Gergerlioğlu bu halkın vekilidir!" denildi. 

GERGERLİOĞLU'NA ANJİYO YAPILDI

Avukat Bişar Abdi Alınak, Gergerlioğlu'nun adliyeye götürüldüğü belirtti. Twitter hesabından paylaşım yapan Alınak, "Ömer Faruk Gergerlioğlu az önce adliyeye getirildi. Göğüs ve kalp ağrısı sebebiyle hastane doktoru anjiyo önerip kardiyoloji bölümüne götürülmesi gerektiğini belirtmiş. Şimdi hangi hastanede ve ne gibi bir tıbbi müdahalede bulunulduğunu bilmemekteyiz. Tarafımıza bilgi verilmiyor" ifadelerini kullandı. 

Gergerlioğlu'nun hastanede olduğunu aktaran Salih Gergerlioğlu Twitter hesabından "Babam hastanede. Kalp ve göğüs ağrısından dolayı anjiyo olacak" dedi. 

Bir süre sonra bir paylaşım daha yapan Salih Gergerlioğlu "Hala hangi hastanede olduğunu bilmiyoruz. Herkes farklı hastaneye yönlendiriyor. Adliyede nöbetçi savcı yok. Sağlıklı bilgi veren yok. Nasıl bir düşmanlık bu?" diye sordu.

'DOKTOR ANJİYO ÖNERMESİNE RAĞMEN CEZAEVİNE GÖTÜRÜLMÜŞ' 

Daha sonra, doktorların anjiyo önermesine rağmen Gergerlioğlu'nun cezaevine götürüldüğü ortaya çıktı. Salih Gergerlioğlu, babasının sedyede fotoğrafını paylaştı ve gece yarısından sonra hastaneye götürüldüğünü belirtti: "Hastaneye daha yeni getirildi. İlk hastanesindeki doktor anjiyo önermesine rağmen cezaevine götürmüşler. Böyle bir rezalet olabilir mi? Ne yapmaya çalışıyorsunuz?"  

'YÜKSEK TANSİYON NEDENİYLE YOĞUN BAKIMA ALINDI'

Cezaevinden Ankara Şehir Hastanesi'ne götürülen Ömer Faruk Gergerlioğlu'na burada anjiyo yapıldı. Salih Gergerlioğlu, babasının yüksek tansiyon nedeniyle yoğun bakıma alındığını duyurdu. Gergerlioğlu daha sonra "Bugün yoğun bakımda kalacak. Durumu iyi" mesajını paylaştı. (HABER MERKEZİ)