Ömer Bolat: Cari işlemler hesabı 20 ay sonra fazla verdi

Merkez Bankası'nın haziran ayı ödemeler dengesi istatistiklerini değerlendiren Ticaret Bakanı Bolat, "Cari işlemler hesabı, Haziran ayında 674 milyon dolar fazla verdi" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Merkez Bankası'nın haziran ayı ödemeler dengesi istatistikleriyle ilgili olarak sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Bolat, "Bir önceki yılın Haziran ayında 2,6 milyar dolar açık veren cari işlemler hesabı, bu yıl Haziran ayında 674 milyon dolar fazla vermiştir. Böylelikle Ekim 2021'den bu yana ilk kez aylık fazla verilmiştir. Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı ise 5,6 milyar dolar fazla vermiştir" ifadelerini kullandı.

'DIŞ TİCARET AÇIĞI YÜZDE 42,5 AZALDI'

Haziranda dış ticaret açığının yüzde 42,5 azaldığını belirten Bolat, şunları söyledi:

"Haziran ayında cari işlemler hesabında fazla verilmesinde ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığının %42,5 azalarak 3,7 milyar dolar gerçekleşmesi etkili olmuştur. Hizmet ihracatımız %11,9 artışla 9,5 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu kalem altında seyahat kaleminden kaynaklanan gelirler %18,5 oranında artarak 4,8 milyar dolar olmuştur. Hizmet ihracatımız yıllıklandırılmış olarak Haziran ayında 97,3 milyar dolar ile rekor tazelemiştir."

Cari işlemler hesabında kalıcı iyileşme hedeflediklerini ifade eden Bolat, "Önümüzdeki dönemde cari işlemlerdeki iyileşmeyi sürdürmek amacıyla başta mal ve hizmet ihracatını artırmaya yönelik çalışmalarımız olmak üzere, Ticaret Bakanlığı olarak faaliyetlerimizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Ekonomimizdeki önemli bir yapısal dönüşüm alanı olarak cari işlemler hesabındaki kalıcı iyileşme, makro-finansal istikrarı kuvvetlendirerek inovasyon odaklı yatırım ve üretim, ihracat, istihdam önceliklerimiz kapsamında sürdürülebilir refah artışı için önemli bir kazanım olacaktır" dedi. (HABER MERKEZİ)