Netanyahu: Silah ruhsatı verilmesini hızlandıracağız

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Güvenlik Kabinesi oturumunda, 'güvenlik güçlerinin takviye edilmesi, saldırganlar ve destekçilerine ağır yaptırımlar getirilmesi kararı'nın onaylandığını duyurdu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İsrail'de Doğu Kudüs'te 7 İsraillinin hayatını kaybettiği saldırı sonrası gerçekleştirdiği ilk kabine toplantısından sonra İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, İsraillilerin silahlandırılmasının kolaylaştırılmasına yönelik bazı adımlar atacaklarını belirtti.

AA'nın aktardığına göre, İsrail hükümetinin basın ofisinden yapılan açıklamasında Netanyahu, Doğu Kudüs'te bulunan Yahudi yerleşim biriminde 7 İsraillinin hayatını kaybettiği saldırının ardından hükümetin atacağı adımlar hakkında bilgi verdi.

'SİLAH RUHSATI VERİLMESİNİ SAĞLAYACAK VE BU SÜRECİ HIZLANDIRACAĞIZ'

Dün yapılan Güvenlik Kabinesi oturumunda, 'güvenlik güçlerinin takviye edilmesi, saldırganlar ve destekçilerine ağır yaptırımlar getirilmesi kararı'nın onaylandığını aktaran Netanyahu, "Acil durum hizmeti sağlayanlar dahil binlerce İsrailli sivile, silah ruhsatı verilmesini sağlayacak ve bu süreci hızlandıracağız" dedi. İsrail'de gönüllü sağlık hizmetleri sağlayıcısı ZAKA'nın 3 bin mobil gönüllüsünün bulunduğunu kaydeden Netanyahu, bunların silahlandırılabileceğine işaret etti.

Netanyahu, Batı Şeria'da bulunan Yahudi yerleşim birimlerinin 'güçlendirilmesi' için yakında yeni kararlar alacaklarını söyledi.

 

 

CENİN MÜLTECİ KAMPI'NDA 9 FİLİSTİNLİ ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ

İsrail ordusunun, Batı Şeria'nın kuzeyinde bulunan Cenin Mülteci Kampı'na 26 Ocak'ta düzenlediği baskında aralarında 60 yaşında bir kadının da yer aldığı 9 Filistinli öldürülmüştü. Doğu Kudüs’te bulunan bir Yahudi yerleşim birimine 27 Ocak'ta düzenlenen silahlı saldırıda 7 kişi yaşamını yitirmiş, 3 kişi yaralanmıştı. İsrail polisi, olay yerinden araçla kaçan saldırganı kovalayarak, silahlı çatışma sonrasında etkisiz hale getirdiğini açıklamıştı.

Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesi yakınlarındaki Silvan Mahallesi'nde de dün düzenlenen silahlı saldırıda biri ağır 2 İsrailli yaralanmıştı. İsrail polisi saldırganın etkisiz hale getirildiğini duyurmuştu. Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da 2023'ün başından bu yana aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 30'dan fazla Filistinli, İsrail güçlerinin açtığı ateş sonucu öldürüldü. (DIŞ HABERLER)