Müjde Ar: Bu hukuksuzluğun karşısında Gezi ruhuyla dimdik duruyoruz

Müjde Ar, Gezi davası kararları sonrası sinemacıların yayınladığı metni ve davada verilen cezaları değerlendirdi. Ar, "Cezaevindeki arkadaşlarımız yalnız değildir, onlarla birlikteyiz" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Karara bağlanan Gezi davası sonrası sinemacılar 'Bu hukuksuzluğa seyirci kalmayacağız'  başlıklı bir metin hazırlayarak imzaladı. İmzacılar arasında yer alan oyuncu Müjde Ar, "Haklarında hiçbir somut delil olmayan suçsuz insanlar kuytu hücrelere tıkılacak, hapislerde çürüyecek ve bizimde vicdanlarımız uyuyacak öyle mi? Yok böyle bir şey. Bu hukuksuzluğun karşısında Gezi ruhuyla dimdik duruyoruz. Vicdanlı insanları da bu duruşa davet ediyoruz" ifadelerini kullandı. 

Halk TV'de yayınlanan Haber Masası programına telefonla bağlanan Müjde Ar, Gezi davası kararları sonrası sinemacıların yayınladığı metni ve davada verilen cezaları değerlendirdi. Ar, "Kararın açıklandığı gece biz eşimle beş dakika nefes alamadık. Daha önce beraat etmiş arkadaşlarımız 18 yıl ceza almıştı. Dilimiz tutuldu, hareketsiz kaldık" dedi.

'BU HUKUKSUZLUĞU TANIMIYOR, KORKMUYOR VE SİNMİYORUZ'

Davada verilen cezaları "büyük bir hukuksuzluk" olarak belirten Ar, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

"Biz yargının bağımsız olmadığını biliyoruz. Eşimle ben, Osman Kavala'nın korku atmosferini canlı tutmak için seçime kadar tutulacağını düşünüyorduk ama bu sonuçla gerçekten şoke olduk. Aslında bu karar Kavala'nın idam kararıdır. 12 Eylül'deki 'Asmayalım da besleyelim mi' kafasıdır. Taksim Dayanışması'nın da yargısız infazıdır. Toplumun demokrasiyi savunan muhalif kesimleri seslerini çıkarmasın diye ölümle korkutuluyor. Haklarında hiçbir somut delil olmayan suçsuz insanlar kuytu hücrelere tıkılacak, hapislerde çürüyecek ve bizimde vicdanlarımız uyuyacak öyle mi? Yok böyle bir şey.

Diğer sağ partilerin de konuşmalarını önemsiyorum. Abdullah Gül, bu kadar hukuksuzluk karşısında neden konuşmaz diye düşünüyordum. Bu açıdan Abdullah Gül'ün çıkışı da çok önemlidir. Bu açıklamalarla ülkenin sahipsiz olmadığını hissettik. Metinde de belirttiğimiz üzere bu hukuksuzluğun karşısında gezi ruhuyla dimdik duruyoruz. Vicdanlı insanları da bu duruşa davet ediyoruz. Bizler, sinemacılar, kadınlar ve laik cumhuriyetimizin bireyleri olarak bu hukuksuzluğu tanımıyor, korkmuyor ve sinmiyoruz.

Bu noktada umudumuzu da asla kaybetmeyeceğiz. Cezaevindeki arkadaşlarımız yalnız değildir, onlarla birlikteyiz. Bu günler geçecek, gönlümüzü ferah tutalım yeter ki direncimizi kaybetmeyelim."

NE OLMUŞTU?

İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Gezi Davası'nın karar duruşmasında 4,5 yıldır tutuklu olan iş insanı Osman Kavala'ya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Yiğit Ali Ekmekçi ise 18’er yıl hapis cezasına çarptırıldı.