Sinemacılardan 'Gezi Davası' için çağrı: Bu hukuksuzluğa seyirci kalmayacağız

Gezi Davası kararlarına tepkiler sürüyor. Nur Sürer, Müjde Ar, Ercan Kesal, Halil Ergün, Ahmet Mümtaz Taylan, Rutkay Aziz, Fatih Akın gibi isimlerin aralarında bulunduğu sinemacılar açıklama yaptı.

Osman Kavala ve Mücella Yapıcı
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Gezi Davası'nın karar duruşmasında 4,5 yıldır tutuklu olan iş insanı Osman Kavala'ya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Yiğit Ali Ekmekçi ise 18’er yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Aralarında Müjde Ar, Nur Sürer, Ercan Kesal, Menderes Samancılar, Serra Yılmaz, Ahmet Mümtaz Taylan, Rutkay Aziz, Yeşim Ustaoğlu, Nazan Kesal, Perihan Savaş, Halil Ergün, Emin Alper, Mehmet Günsür, Ferzan Özpetek, Berkun Oya, Onur Saylak, Fatih Akın, Şevket Çoruh, Damla Sönmez, Hale Soygazi, Kaan Urgancıoğlu, Hazar Ergüçlü, Berkay Ateş, Melisa Sözen, Ekin Koç, Mehmet Aslantuğ, Özge Özpirinççi, Mert Fırat, Pınar Deniz, Sevil Demirci, Meltem Cumbul, Öner Erkan, Funda Eryiğit gibi isimlerin olduğu bir grup sinemacı; 25 Nisan Pazartesi günü karara bağlanan Gezi Davası için bir metin hazırlayarak imzaladı.

"Gezi davasında verilen kararları haksız bularak itiraz eden sinemacılar özgürce yaşanacak bir Türkiye için çağrıda bulunuyor" denilen metinde yönetmenlerin, senaristlerin ve oyuncuların da aralarında olduğu 177 sinemacı, sektör emekçilerini imza vermeye davet etti.

'KORKMUYORUZ, SİNMİYORUZ'

"Sinemacılara açık çağrı. Sinemacılar Bu Hukuksuzluğa Seyirci Kalmayacağız Diyor" başlıklı yazıda, şu ifadeler kullanıldı:

"Bundan 9 yıl önce, 2013 yılında vicdanlı insanların kentine sahip çıkmak üzere başlattığı ve ülke geneline yayılıp milyonların paylaştığı Gezi sürecinde nerede duruyorsak, bugün yine oradayız. Daha önce aynı suçlamadan beraat etmiş, aralarında meslektaşımız Çiğdem Mater’in de olduğu Mücella Yapıcı, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Mine Özerden, Hakan Altınay, Yiğit Ali Ekmekçi’ye verilen 18’er yıllık, Osman Kavala’ya verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarını kendimize verilmiş sayıyor ve hiçbir somut delile dayanmayan bu karara itiraz ediyoruz. Anayasal, barışçıl gösteri ve protesto hakkını kullanan vatandaşları şeytanlaştırmak, terörize etmek, cezalandırmak hiçbir erkin haddi de hakkı da olamaz.

Biz bu ülkenin sinemacıları olarak içinden çıktığımız toplumun sözü, sesi, yüzüyüz. Bu karar karşısındaki öfkemizi umuda ve cesarete çevirip ülkemizi karanlıktan aydınlığa çıkarmak için elimizden geleni ardımıza koymamayı bir borç; özgürce yaşanacak bir Türkiye’yi hep beraber inşa etmeyi bir görev kabul ediyoruz.

Bir korku imparatorluğu kurmak adına girişildiği belli olan bu hukuksuzluğa seyirci kalmayacağız; susmayacağız. Korkmuyoruz, sinmiyoruz!

İmza vermek isteyen sektör çalışanları metni imzalayabilirler. " (HABER MERKEZİ)