Muhalefetin 'sınavlar incelensin' teklifi 16 kez reddedildi

KPSS ile ilgili soruşturma sürerken, muhalefetin son 12 yılda 16 kez TBMM'den sınav usulsüzlerinin araştırmasını istediği ortaya çıktı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - KPSS sorularının bir yayınevinin testlerindeki sorularla aynı olduğu iddiasının ardından sınav iptal edilmiş ve ÖSYM Başkanı da görevden alınmıştı. KPSS ile ilgili soruşturmalar devam ederken muhalefetin sınav usulsüzleriyle ilgili son 12 yılda 16 kez Meclis'e araştırma önergesi verdiği ortaya çıktı.

Sözcü gazetesinden Deniz Ayhan’ın haberine göre, önergeler ya gündeme alınmadı ya da iktidar oylarıyla reddedildi.

Bugüne kadar CHP 11, İYİ Parti 3, MHP 1 ve HDP 1 kez Meclis Araştırması istedi. Önergelerde, KPSS ve diğer sınavlardaki şaibe iddialarının açığa çıkarılması, ÖSYM'nin sorunlarının ve alınması gereken önlemlerin tespiti, sınavlardaki hataların nedenlerinin bulunması, hak kaybına uğrayanların tespiti ve mağduriyetlerinin giderilmesi gibi talepler yer alıyordu.

Eylül 2010'da eski bakanlar Kenan Tanrıkulu, Sabahattin Çakmakoğlu ve Tuğrul Türkeş'in de aralarında bulunduğu MHP'li 22 milletvekili de ÖSYM'deki usulsüzlüklerin araştırılmasını istedi. (HABER MERKEZİ)