Motokuryelerden eylem: Hız puanlaması kaldırılsın, biz robot değiliz

Motosikletli kuryeler, kendilerini daha hızlı çalışmaya zorlayan ve bu nedenle kazaların artmasına yol açan hız puanlaması sisteminin kaldırılmasını istedi. 

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- İstanbul Motosikletli Kuryeler Derneği, son dönemde artan trafik kazalarında motosikletli kuryelerin ölümü ve kuryelerin yaşadıkları zorluklara dikkat çekmek için eylem yaptı. 

Çağlayan'da bulunan İstanbul Adliyesi önünde bir araya gelen kuryeler, kendilerini daha hızlı olmaya zorlayan ve bu nedenle kazaların artmasına yol açan hız puanlaması sisteminin kaldırılmasını istedi. 

'BİZ ROBOT DEĞİLİZ'

Eylemde konuşan İstanbul Motosikletli Kuryeler Derneği Başkanı Murat Tomris, "Biz insanız, bizim haber değerimiz var. Siz nasıl bir kedi köpek öldüğü zaman üzülüyorsanız orada insan öldüğü zaman da üzülmek zorundasınız. Pandemiyle beraber zorluk arttı. Sizin ekmeğinizi suyunuzu çorabınıza kadar her şeyi getiren bizleriz. Biz robot değiliz. Bizim de ailemiz var" dedi.

Trafikteki sürücülere seslenen Tomris sözlerine şööyle devam etti: "Araç kullanırken telefon kullanmayın. Artık ailelerimiz isyan ediyor bizi işe göndermek istemiyorlar. Kimimiz en ufak kaza geçirince bile bacağını kırıyor platin takılıyor. İşverenler tarafından da bize değer gösterilmiyor. İşverenler bize 'çalışmazsanız bir sürü kurye var' diyor. Artık hız puanlamasını kaldırsınlar. Kural ihlallerini bizler yapmak istemiyoruz ama buna mecbur bırakılıyoruz."  

'HİÇBİR PAKET BİR CANDAN DEĞERLİ DEĞİLDİR'

Avukat Armağan Gültekin de kuryelerin en büyük sorununun '30 dakika içinde yetiştirilmesi gereken yemek siparişleri' olduğunu belirtti: "3 Ekim tarihinde yaşanan trafik kazasında hayatını kaybeden motokurye için 'bunun haber değeri yok' söylemini kesinlikle kabul etmiyoruz. Herkes şunu bilmeli, hiçbir paket insan hayatından değerli değildir. Hiç kimse başka bir insanın canını kasteden zaman kısıtlamasıyla karşı karşıya bırakılmamalıdır. Yaşanan problemlerin başında 30 dakika içerisinde yetiştirilmesi gereken yemek siparişi ya da site asansörüne alınmamaları geliyor. Pandemi döneminde sürekli çalışan arkadaşlarımıza destek verilmesi gerekiyor.  Motokuryelerin zaman zaman kurallara uymamasının tek nedeni işlerini kaybetmemelidir." (DHA)