Miraç Miroğlu davasında zırhlı aracın hızına göre karar verilecek

Miroğlu davasında zırhlı aracın hızının tespiti için dosya yeniden ATK’ye gönderilirken, Miroğlu’nun metrelerce sürüklenmesine dair hazırlanan tutanaklar sanığın “hız yapmadım” iddiasını yalanlıyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Şırnak'ın İdil ilçesinde 3 Eylül 2021’de bisiklet sürerken zırhlı aracın çarpması sonucu hayatını kaybeden 7 yaşındaki Miraç Miroğlu'nun ölümüne dair polis Metin Kiraz hakkında açılan dava sürüyor. Davanın son duruşması 20 Haziran’da görüldü. Avukatların uzun bir süredir zırhlı aracın hızının tespiti için talebi son duruşmada kabul edildi ve hız tespiti için dosyanın yeniden Adli Tıp Kurumu’na (ATK) gönderilmesine karar verildi. Bir sonraki duruşma, 16 Ocak 2024 tarihine ertelendi. 

TALEP SADECE HIZ TESPİTİ DEĞİL

Mezopotamya Haber Ajansı'nda yer alan habere göre, hız tespitinin mahkemenin kararında etkili olması beklenirken, Miroğlu ailesinin avukatlarının talepleri sadece hız tespitiyle sınırlı değil. Avukatlar, hız tespitinin yanı sıra olay yeri bölgesinde keşif yapılmasını, keşifte sanığın araçtaki açısının tespit edilmesini istiyor. Avukatlar, şerit ihlali yaptığına işaret ederek, bu hususların da tespit edilmesini talep ediyor. 

Sanık Kiraz, hız noktasında bugüne kadar kendisini “hız yapmadım” şeklinde savundu. Jandarma tarafından hazırlanan rapora göre, olayın yaşandığı anlarda zırhlı aracın hızı 30 kilometre. Şırnak’ın eski Valisi Ali Hamza Pehlivan da olayın yaşandığı tarihte aileye, “Zırhlı araç yavaş gidiyordu” demişti. 

Ancak aile ve avukatlar bu hususa karşı çıkıyor. Baba Salih Miroğlu, daha önce Mezopotamya Ajansı’na (MA) verdiği demeçte, "Yavaş gitseydi, çocuğum 11 metre fırlamazdı" demişti. 

6 METRE SÜRÜKLENMİŞ

Dosyada yer alan ve emniyete ait raporlarda, zırhlı aracın hızına dair herhangi bir ibare yer almıyor. Ancak İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından hazırlanan “CD Çözümleme ve Görüntü İzleme Tutanağı”na göre, Miroğlu’nun zırhlı aracın durduğu yerin "5-6 metre ötesinde yattığı" belirtiliyor. Bu mesafenin, zırhlı aracın çarptığı nokta ile durduğu nokta arasındaki aralığın eklenmesiyle daha uzun olduğu tahmin ediliyor. (HABER MERKEZİ)