Maraş'ta 7,7 büyüklüğünde deprem: 76 kişi hayatını kaybetti

Maraş'ın Pazarcık ilçesi merkezli 7,4 büyüklüğündeki deprem bölgedeki çok sayıda ilde hissedildi. AFAD, saat 06.30 itibarıyla 7 ilde 76 kişinin yaşamını yitirdiğini, 440 kişinin yaralandığını açıkladı

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Maraş'ın Pazarcık ilçesinde saat 04.17'de 7,7 büyüklüğünde deprem kaydedildi. AFAD açıklamasına göre deprem, yerin 7 kilometre derinliğinde gerçekleşti. Çok sayıda ilden de hissedilen depremin 30 saniyeden fazla sürdüğü öğrenildi.

Kandilli Rasathanesi ise depremin büyüklüğünü 7.5, yerini ise Antep Şehitkamil olarak açıkladı.

AFAD deprem sonrasında; saat 06.30 itibarıyla en büyüğü 6,6 olmak üzere toplam 42 artçı sarsıntı yaşandığını aktardı.

AFAD'dan saat 08.00'de yapılan açıklamada tüm GSM hatlarının açıldığı belirtildi. AFAD Deprem Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, en az 50 tane artçı sarsıntı gerçekleştiğini söyledi.  

ÇOK SAYIDA ARTÇI DEPREM YAŞANDI

Peşinden 4.26'da Gaziantep'in Nurdağı ilçesinde 6.4 ve 4.28'de 6.6, yine Gaziantep'in İslahiye ilçesinde 4.26'da 6.5 büyüklüğünde üç büyük deprem daha meydana geldi. Bunların artçı deprem olduğu düşünülüyor.

MALATYA VALİSİ: 130 BİNA YIKILDI

Şanlıurfa Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, kentte 16 binanın yıkıldığını 5 kişinin öldüğünü söyledi.

Daha sonra açıklama yapan Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, "Şu an 15 vatandaşımız vefat etti, 30 vatandaşımız da yaralı" dedi.

Osmaniye Valisi Erdinç Yılmaz ise şehirde 34 binanın yıkıldığını, 5 kişinin hayatını kaybettiğini, kurtarma çalışmalarının sürdüğünü açıkladı.

Depremin ardından açıklama yapan Malatya Valisi Hulusi Şahin, kentte depremde şu ana kadar 23 kişinin hayatını kaybettiğini, 420 kişinin yaralandığını, 140 binanın yıkıldığını belirtti.

Diyarbakır'da Mevlana Halit Mahallesi ve Huzurevleri’nde iki binanın yanı sıra Dağkapı’daki Diyar Galeria’nın bir bölümü çöktü. Ofis semtindeki 9 katlı Sözel Apartımanı ise büyük oranda çöktü. AFAD ve itfaiye ekipleri enkaz altında kalanları kurtarma çalışmasını sürdürüyor. Mahalle sakinleri çok sayıda kişimin enkaz altında olduğunu söyledi. Kurtarma ekiplerinin olay yerine geç geldiği belirtiliyor.

Diyarbakır'da son bilgilere göre yaklaşık 17 bina yıkıldı. Yıkılan binalar çok katlı binalar ve enkaz altında çok sayıda insan var.

Diyarbakır

AFAD'DAN UYARI

AFAD, deprem sonrası yaptığı uyarıda, "Haberleşmelerinizi kısa mesaj servisi (SMS) ve internet tabanlı mesajlaşma yazılımları üzerinden yapınız. Hayati durumlar dışında telefon görüşmesi yapmaktan kaçının" dedi.

AFAD'dan yapılan açıklamada, "Bölgede koordinasyona destek sağlamak üzere; Kahramanmaraş’a Kayseri Valisi, Hatay’a Mersin Valisi, Gaziantep’e Mardin Valisi, Adıyaman’a Tunceli Valisi, Osmaniye’ye Bingöl Valisi ve Malatya’ya Sivas Valisi görevlendirilmiştir" denildi.

SOSYAL MEDYADAN YARDIM ÇAĞRISI

Maraş Seçkinler sitesi C blok Büyükşehir Belediye karşısında binanın altında kalan Yaşar İhsan Pak, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla yardım istedi. Farklı illerden de sosyal medyada paylaşım yaparak enkaz altında olduklarını söyleyenler var.

Diyarbakır'da Tesisler mevkiinde bulunan Toyota servisinin hemen yanında 7-8 katlı apartman yıkıldığı belirtiliyor.

SOYLU: DÖRDÜNCÜ SEVİYE ALARM ORTAYA KOYDUK

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, depremden Antep, Osmaniye, Malatya, Adıyaman, Adana, Diyarbakır, Kilis ve Urfa'nın etkilendiğini dile getirdi. Soylu, "Çok yerden ihbar geliyor. Şu anda arama kurtarma ekiplerimiz bölgelere sevk edildi. Kargo uçaklarımız hazırlanıyor, bölgelere sevk edildi. İlk işimiz arama kurtarma çalışmalarını yapmak. Bunun için de bütün ekiplerimiz teyakkuz halinde. Dördüncü seviye alarm ortaya koyduk. Dördüncü seviye uluslararası yardımı da içeren bir alarmdır. Bu açıdan şu andaki son durumumuz bu" diye konuştu.

AFAD içerisinde oluşturulan basın merkezinden belirli zamanlarda vatandaşlara bilgi verileceğini ileten Soylu, "Biz hepimiz bakan arkadaşlarımızla paylaştık. Hepimiz yani depremin etkilediği bütün illere, vilayetlere bütün arkadaşlarımızla beraber geçmiş olacağız, geçeceğiz" dedi.

Gazetecilerin, kaç deprem yaşandığına ilişkin sorusu üzerine Soylu, "Şu ana kadar 6'nın üzerinde en son 5 artçı olmuştu. 6'nın üzerinde 6 deprem var, en büyüğü 6,6. Bir tanesi de Nurdağı'nda oldu" ifadelerini kullandı.

Can kaybı ve yıkıma ilişkin bilgilerin sorulması üzerine Soylu, "Şu anda yıkım ve can kaybı bilgisi konusunda net bir şey söyleyemeyiz. Ancak biz bu konulardaki açıklamaları sürekli mutat bir şekilde devam ettireceğiz" değerlendirmesini yaptı. 

KAN BAĞIŞI ÇAĞRISI

Kızılay Genel Başkanı Kınık, deprem bölgesine kan sevkiyatı yaptıklarını açıkladı. Kınık, "Ulusal kan stoklarımız mevcut, ilave ihtiyaçlar için vatandaşları kan bağışına davet ediyoruz" dedi. 

SİYASETÇİLERDEN DEPREM MESAJLARI

Maraş'ta merkezli depremin ardından siyasetçiler sosyal medya hesaplarından paylaşımlarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve ülkemizin pek çok yerinde hissedilen depremden etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. İlgili tüm birimlerimiz AFAD koordinasyonunda teyakkuz halindedir. Depremden etkilenen bölgelere arama kurtarma ekiplerimiz ivedilikle sevk edilmiştir. İçişleri ve Sağlık Bakanlığımız, AFAD, Valiliklerimiz ve diğer tüm kurumlarımız çalışmalarına hızla başlamıştır. Biz de yaşanan deprem sonrası başlatılan çalışmaları koordine ediyoruz. Yaşadığımız bu felaketi inşallah hep birlikte en kısa sürede ve en az hasarla atlatmayı temenni ediyor, çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve birçok ilimizde hissedilen deprem nedeniyle tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Bu felaketi en az hasarla atlatmak için dua ediyoruz. Tüm gücümüzle milletimizin yanındayız. Yaşanan bu felaketi bir an önce atlatmak ve arama kurtarma faaliyetlerine katılmak için, başta Büyükşehir belediyelerimiz olmak üzere, tüm gücümüzle hazırız. Dayanışma içinde olacağız, birlik ve beraberlik içinde yaralarımızı hep beraber saracağız.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener: Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve çevre illerimizde de hissedilen deprem nedeniyle tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Enkaz altındaki vatandaşlarımıza bir an önce sağ salim ulaşılması için dua ediyorum. Rabbim milletimizi her türlü felaketten korusun…

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu: Kahramanmaraş merkezli depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet, yaralılara acil şifalar diliyor, kurtarılmayı bekleyenler için dua ediyoruz. Birlik, beraberlik ve dayanışma ile bu felaketten en az hasarla çıkmak için milletimizle beraberiz.

HULUSİ AKAR VE KARA KUVVETLERİ KOMUTANI DEPREM BÖLGESİNE GİDİYOR

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), depremin ardından açıklamada bulundu. MSB, nakliye uçaklarının hazır olduğunu duyurdu ve şu bilgileri paylaştı:

"Bu sabah meydana gelen depremlerde Kahramanmaraş, Malatya, Gaziantep, Diyarbakır, Adana, Hatay, Kilis, Osmaniye illerinde bulunan birliklerimiz etkilenmiştir. Hasar tespit çalışmaları devam etmektedir.

Millî Savunma Bakanlığında deprem faaliyetlerinin koordinasyonu için Afet Acil Durum Kriz Merkezi oluşturularak faaliyetlerine başlamıştır. TSK İnsani Yardım Tugayı unsurları ile AFAD talepleri kapsamında nakliye uçakları göreve hazırdır. Taleplerin karşılanması için koordinasyona başlanmıştır.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar beraberinde Genelkurmay Başkanı ve Kara Kuvvetleri Komutanı ile bölgeye gitmektedir. Tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun."

EĞİTİME ARA VERİLDİ

Maraş'taki depremden etkilenen Adana ve Mersin'de valilikler eğitim-öğretime 1 gün ara verildiğini açıkladı. 

AFAD: 76 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

AFAD, depremde saat 06.30 itibarıyla 7 ilde 76 kişinin yaşamını yitirdiğini, 440 kişinin yaralandığını açıkladı.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, "Büyük bir afetle karşı karşıyayız. Olay çok yeni. Devletimiz tüm imkan ve kabiliyetleriyle sahada" dedi. Güngör, "Olay çok yeni. Devletimiz tüm imkan ve kabiliyetleriyle sahada. Vatandaşlarımızdan ricamız, kalabalığa neden olmamaları, trafiği aksatmamaları. Ekiplerin çalışabilmesi için yardımcı olmamız gerekir. Herkese geçmiş olsun" diye konuştu.

MARAŞ VALİSİ: DURUM CİDDİ

Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun ise arama tarama ve kurtarma çalışmalarının devam ettiğini aktararak "Şu an yıkılan bina ile ölü ve yaralı sayısı vermemiz mümkün değil. Hasar ciddi. Bir şey söylemek için erken. Bilgiler netleştikten sonra gerekli açıklama yapılacak" ifadelerini kullandı.

VALİLERİN YERİ DEĞİŞTİ

Bölgede koordinasyona destek sağlamak üzere; Kahramanmaraş’a Kayseri Valisi, Hatay’a Mersin Valisi, Gaziantep’e Mardin Valisi, Adıyaman’a Tunceli Valisi, Osmaniye’ye Bingöl Valisi ve Malatya’ya Sivas Valisi görevlendirildi.

(HABER MERKEZİ)