'Mafya iktidarına son' eylemine polis engeli: 35 gözaltı

Kadıköy'de "Mafya iktidarına son verelim" sloganıyla bir araya gelen demokratik kitle örgütlerinin eylemini polis engelledi. Gözaltına alınan 35 kişi, akşam saatlerinde serbest bırakıldı.

Fotoğraf: Evrensel
Google Haberlere Abone ol

DUVAR- İstanbul Kadıköy’de, son günlerin gündemi olan devlet, sermaye, mafya ilişkilerini protesto etmek isteyen kalabalığa polis izin vermedi, 35 kişi gözaltına alındı.

Emek Partisi (EMEP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Halkevleri, Türkiye İşçi Partisi (TİP) ve Toplumsal Özgürlük Partisinin (TÖP) çağrıcısı olduğu eyleme 'yasak kararı' gerekçe gösterilerek izin verilmedi. Kadıköy İskele Meydanı'nı ve meydana çıkan sokakları ablukaya alan polis, basın açıklaması yapmak isteyen, aralarında Emek Partisi İl Başkanı Sema Barbaros ve HDP İl Eş Başkanı Elif Bulut’un da olduğu 35 kişiyi gözaltına aldı. 

Gözaltına alınanlar akşam saatlerinde serbest bırakıldı. 

POLİS ABLUKASINA VEKİLLERDEN TEPKİ

HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu ve TİP Milletvekili Ahmet Şık 'yasak kararı'na ve polisin tutumuna tepki gösterdi. Ali Kenanoğlu, “Mafya düzenini savunanlar, ülkenin başına çökenler, çeteyi kollayanlar açıklama yapmamıza engeller oldular. Bu ülke mafyalara teslim olmayacak. Bu ülkenin geleceği karanlık güçlere, mafyalara, çete gruplarına teslim edilmeyecek” dedi.

Kendisini de tartaklamaya çalışan polisin tutumuna tepki gösteren Ahmet Şık ise Sedat Peker'in ifşaatlarını hatırlatarak halka seslendi: “Mafyadan arınmış bir devlet talebini dile getirmezseniz hiçbir şey değişmeyecek. Eğer bir şey değiştirmek istiyorsanız, herkes yanındakinin sesine seslenmek zorunda. Bu ülke mafyaya teslim olmamalı. Çocuklarınıza ayaklarını basacağı bir Türkiye bırakmak istiyorsanız, hepiniz sokağa çıkmalısınız, mafyaya hayır demelisiniz. Devletin mafyalaşmasına da mafyanın devletleşmek istemesine de itiraz etmelisiniz” diye konuştu. (Kaynak: Evrensel)