Kuzey Kutbu'na özgü köpekbalığı Karayipler'de görüldü

Kuzey Kutbu'na özgü bir köpekbalığı türü olan Grönland köpekbalığı, ilk kez Karayipler'de ortaya çıktı. Bilim insanları, balığın soğuk denizlerden sıcak denizlere inme sebeplerini araştırıyor.

Karayipler
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kuzey Kutbu'na özgü bir tür olan ve soğuk sularda yaşayan Grönland köpekbalığı ilk kez Karayipler'de bulunan Belize set resifi yakınında görüldü. ABC News'teki habere göre, bilim insanları, Kuzey Kutbu'na özgü tür olan söz konusu köpekbalığının, yaşadığı soğuk denizlerin binlerce mil güneyinde, sıcak sularda ne yaptığını anlamaya çalışıyor.

DÜNYANIN EN UZUN İKİNCİ SET RESİFİNDE GÖRÜLDÜ

Florida Uluslararası Üniversitesi ve Belize Balıkçılık Bölümü'nden araştırmacılar, kısa süre önce Karayip Denizi'nin tropikal sularında, Kuzey Kutbu'nun dondurucu sularında yaşayan bir Grönland köpekbalığı keşfetti. Köpekbalığının dünyanın en uzun ikinci set resifi olan Belize set resifi yakınında yüzdüğünü söyleyen bilim insanları, bu tür köpekbalığının Batı Karayip sularında ilk kez görüldüğünü kaydetti.

Florida Uluslararası Üniversitesi'nden Devanshi Kasana, yaptığı açıklamada, söz konusu bulgunun çok heyecan verici olduğunu belirtti. Söz konusu keşfin, bu tür köpekbalıklarının potansiyel olarak dünya okyanuslarını kutuptan Ekvator'a kadar dolaştığına işaret edebileceğini belirten Kasana, ancak bu köpekbalıklarının tropikal suların çok derinlerinde kaldıklarının tahmin edildiğini söyledi.

Grönland köpekbalığının Karayipler'de görülmesi bilim insanları arasında heyecan yarattı. (Fotoğraf:  Devanshi Kasana)

Grönland köpekbalıkları, Dünya Doğayı Koruma Birliği'nin "tehdit altındaki türler" listesinde "savunmasız" tür olarak yer alıyor. Karşılaştıkları en büyük tehditlerin ise yaşam alanlarının değişmesine neden olan iklim değişikliği, şiddetli hava koşulları ve balıkçılık olduğu kaydediliyor. (HABER MERKEZİ)