Kürtaj yaptıran çalışanı işten çıkaran işverene 'cinsel ayrımcılık’ cezası

Belçika’da ilk kez bir işveren, kürtaj yaptıran çalışanını işten çıkardığı için 'cinsel ayrımcılık' yaptığı gerekçesiyle suçlu bulundu.

"Benim bedenim, benim seçimim"
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Belçika'da bir işveren, kürtaj yaptıran çalışanını işten çıkardığı için 'cinsel ayrımcılık' yaptığı gerekçesiyle suçlu bulundu. Ülkede ilk kez bir işveren bu gerekçeyle suçlu bulundu. Suçlu bulunan işveren, çalışana altı ay brüt maaş ödemeye mahkum edildi.

BBC Türkçe'den Yusuf Özkan'ın haberine göre, ülkenin Flaman kesiminde bakım sektöründe çalışan kadın, işverenine hamile olduğunu ve bunu sonlandırmak istediğini bildirdi. İşveren, kürtajdan birkaç gün önce, çalışana 'bir performans incelemesi' yapılacağını iletti. Kürtajdan sonraki ikinci iş gününde de 'performansın sulandırılması ve güvenin kırılması' gerekçesiyle kadının sözleşmesi feshedildi. Belçika Kadın-Erkek Eşitliği Enstitüsü, çalışan adına iş mahkemesine başvurdu. Enstitüye göre, mahkeme bir süre önce, 'işten çıkarmanın kürtajdan kaynaklandığına ve bu nedenle cinsiyete dayalı ayrımcılık oluşturduğuna' karar verdi.

İŞVEREN 6 AYLIK BRÜT MAAŞ VE 1 EURO TAZMİNAT ÖDEYECEK

Mahkeme, işverenin, işten çıkarma gerekçelerine ilişkin nesnel bir kanıt sunamadığına işaret etti. Mahkemeye göre, işten çıkarmanın zamanlaması ile ciddi bir yeniden değerlendirmenin yapılmamış olması, işe son verme ve gebeliğin sonlandırılması arasında bir bağlantı olduğunu düşündürdü. Bu nedenle mahkeme, işvereni, çalışana altı aylık brüt maaş ödemeye mahkum etti. Belçika Kadın-Erkek Eşitliği Enstitüsü’ne göre, bu karar, kürtaj nedeniyle işten çıkarılmanın bir tür cinsiyet ayrımcılığı olduğunu açıkça teyit etmesi bakımından önemli bir emsal teşkil ediyor. Mahkeme, işveren tarafından Enstitü'ye de 1 euroluk tazminat ödenmesine karar verdi. İşveren, kararı temyiz etmedi.

'CİNSİYET AYRIMCILIĞI OLDUĞUNU AÇIKÇA TEYİT EDEN İLK KARAR'

Enstitüye göre, bu, kürtaj nedeniyle işten çıkarılmanın bir tür cinsiyet ayrımcılığı olduğunu açıkça teyit eden ilk karar. Bu nedenle de, önemli bir emsal oluşturuyor. Enstitü Müdür Yardımcısı Liesbet Stevens, kamu yayıncısı VRT’ye yaptığı açıklamada, "Mahkemenin kararı, kadınların istemeden hamile kalabilecekleri ve bunu erken sonlandırmaya karar verebilecekleri için işten çıkarılmaması gerektiği konusunda açık bir mesaj" dedi.

Enstitü'ye göre, yasal düzenlemelere rağmen hamilelik ve doğumla ilgili ayrımcılık hâlâ Belçika'da büyük bir sorun. Belçika’da çalışan her dört kadından üçü, hamilelik veya annelik nedeniyle iş yerinde en az bir kez ayrımcılık, olumsuz durum, eşit olmayan muamele veya gerginlik yaşıyor. Enstitüye yapılan her üç şikayet başvurusundan biri, işyerinde hamilelik veya annelik nedeniyle yaşanan sorunlardan oluşuyor. (DIŞ HABERLER)