Vatikan, kürtaj karşıtı rahibin görevine son verdi

ABD'nin eski başkanı Donald Trump'a desteği ve kürtaj karşıtlığıyla bilinen rahip Frank Pavone'un görevine son verildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Katolik Kilisesi'nin yönetim merkezi Vatikan, ABD'nin eski başkanı Donald Trump'a desteği ve kürtaj karşıtlığıyla bilinen bir rahibin görevine son verdi. AA'nın aktardığına göre, Vatikan'ın Washington Büyükelçiliği, rahip Frank Pavone hakkındaki kararını ABD'deki Katolik Kilisesi Piskoposluğu'na iletti.

Başpiskopas Cristophe Pierre'nin konuya dair açıklamasında, Pavone'nin eylemlerinin haklı gerekçelerinin bulunmadığına karar verildiği vurgulanarak görevine son verildiği kaydedildi. Kürtaj karşıtı Priests for Life grubunun liderliğini yapan Pavone, kürtaj yapılmış bir ceninle çektiği videolarla gündeme gelmişti. Öte yandan, Pavone, kürtaj karşıtı eylemlerinin yanı sıra Trump yanlısı paylaşımlarıyla da tartışmaların odağı haline gelirken Katolik Kilisesi yetkilileriyle gerilim yaşıyordu.

Pavone, tepki çeken sosyal medya paylaşımlarından birinde ise "Vatikan yetkilileri ahlaksızlığı ve inanç emanetinin inkarını teşvik ediyor ve rahipler cinsiyet karmaşasını teşvik ediyor, hayatları mahvediyor... Kötülük" ifadelerini kullanmıştı. (DIŞ HABERLER)