Kürt imamlar yeni bir dernek kuruyor

DİAYDER’in kapatılmasının ardından Kürt imamlar yeni bir dernek kurma hazırlıklarına başladı. Yeni kurulacak derneğin tüzüğü tamamlandı, yönetim kurulu ise önümüzdeki hafta toplanacak.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Din Alimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DİAYDER) hakkında süren kapatma davasının 28 Haziran’da görülen karar duruşmasında, derneğin 'tedbiren' faaliyetlerinin durdurulmasına karar verildi. Mahkeme kararının ardından 22 Temmuz Cuma sabah saatlerinde derneğe giden polis, dernek kapısını mühürledi.

Derneğin mühürlenmesinden iki gün sonra 24 Temmuz’da HDP Bahçelievler İlçe Binası'nda basın açıklaması düzenlendi. Düzenlenen açıklama öncesi HDP Bahçelievler İlçe Binası’nda yere koyduğu tahta üzerinde namaz kılan Süleyman Yıldız, mescit açılana kadar tahta üzerinde namaz kılmaya devam edeceğini söyledi.

Süleyman Yıldız

Burada dernek kapısının mühürlenmesine ilişkin açıklama yapan DİAYDER Yöneticilerinden Yusuf İnal, “özel mülke tecavüz” ifadelerini kullanarak derneğin mühürlenmesine tepki gösterdi. DİAYDER Yöneticilerinden İmam Yusuf İnal, açıklamanın devamında kapatılan DİAYDER’in yerine yeni bir dernek kuracaklarını duyurdu.

22 Temmuz 2022 tarihinde dernek mühürlendi

Kapatılan DİAYDER üyesi Kürt imamlar yeni bir dernek kurmak için hazırlıklarının büyük çoğunluğunu tamamladı.

Eski DİAYDER Genel Başkanı Ekrem Baran tutuklu. Birçok yönetici hakkında ise davalar açıldı. Davalar devam ettiği için eski DİAYDER yönetiminde yer alan yöneticiler, kurulacak yeni derneğin yönetimde yer almayacak.

YENİ DERNEĞİN TÜZÜĞÜ TAMAMLANDI

Dernekle ilgili konuşan İnal, “Derneğin eski başkanı Ekrem Baran şu anda tutuklu. Eski yönetim kurulu üyeleri hakkında davalar açıldı.Ben tek kalsam yine de derneği açacağım.  Önümüzdeki günlerde yönetim kurulu toplantısı olacak. Orada yönetimdeki isimleri açıklayacağız. Dernek tüzüğünü de tamamladık" dedi.

Derneğin ismine ilişkin bilgi veren İnal, "Birçok isim var. Ama öne çıkan isim İlim Yayma ve Araştırma Derneği. Bunu da toplantıda tekrar konuşacağız" diye konuştu.