Elton John'dan Rolling Stones'a müzisyenlerden açık mektup: Mitinglerinizde şarkılarımızı izinsiz kullanmayın

Müzisyenler, eserlerinin izinsiz kullanılmamasını istedi: Kimsenin çıkarına değil.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Aralarında Elton John, Rolling Stones ve Lionel Richie'nin de bulunduğu 50'den fazla müzisyen, ABD'de siyasetçilerin mitinglerinde eserlerini izinsiz kullanmayı bırakmalarını istedi.

Daily Mail'in aktardığına göre, Sanatçılar Hakları Birliği (ARA), Salı günü Cumhuriyetçiler ve Demokratlara bir açık mektup yazdı ve onlara 'destekledikleri adayların, müzisyenlerin müziklerini kampanya ve siyasi ortamlarda kullanmadan önce özellikli sanatçılarından ve şarkı yazarlarından rıza almalarını' talep etti.

Birlik, eserlerin izinsiz kullanıldığında sanatçıların çoğunlukla açıklama yapmak veya dava açmak zorunda kaldığını ve bu durumun kimsenin çıkarına olmadığını belirterek, "Bu şekilde isteksizce siyasete sürüklenmek, dinleyicileri hayal kırıklığına uğratırken ve yabancılaştırırken büyük ahlaki ve ekonomik maliyetlerle sanatçının kişisel değerlerini tehlikeye atabilir" ifadelerini aktardı.

İmzacılar arasında Elton John, The Rolling Stones, Lionel Richie, Courtney Love, Panic! at the Disco, Pearl Jam, Sia, Aerosmith, Lorde, Linkin Park, Green Day, R.E.M., Sheryl Crow ve Kurt Cobain’in eser hakları sahipleri yer alıyor.

Geçtiğimiz haziran ayında The Rolling Stones, mitinglerinde şarkılarını çalan Donald Trump’ı yasal süreç başlatmakla tehdit etmişti. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)