Yılmaz Güney belgeseline Yunanistan'dan ödül

'Çirkin Kral Efsanesi' belgeseli Yunanistan'dan ödül aldı: Çoşkun ve bereketli bir film!

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Yönetmenliğini Hüseyin Tabak'ın yaptığı Yılmaz Güney konulu 'Çirkin Kral'ın Efsanesi' adlı belgesel, Yunanistan'ın 3. Beyond the Borders festivalinde ödül kazandı.

Bianet’ten Murat Türker’in haberine göre; Yunanistan'ın Meis Adasında bu sene üçüncü kez düzenlenen belgesel film festivalinde 'En İyi Sosyo-Politik Belgesel Ödülü'nü Sırbistan'dan Mila Turajliç'in The Other Side of Everything (Her Şeyin Diğer Yüzü) adlı filmi kazanırken, 'En İyi Tarihsel Belgesel Ödülü'ne ise, Almanya doğumlu Kürt Yönetmen Hüseyin Tabak'ın The Legend of the Ugly King (Çirkin Kral'ın Efsanesi) adlı filmi layık görüldü.

'ÇOŞKUN VE BEREKETLİ BİR FİLM'

Geçtiğimiz Nisan ayında İstanbul Film Festivali'nde de yer alan 'Çirkin Kral'ın Efsanesi' hakkında Beyond the Borders jürisi filmi sinematografik olarak 'gayet coşkun ve bereketli' sıfatlarıyla överken, "Fazlasıyla mütevazı bir kökenden gelip bir sinema ikonu haline dönüşen Kürt çocuğunun hikayesi, Yılmaz Pütün'ün hayallerine başkalarını da inandırmadaki başarısının ispatı olmuş. Meşhur olduktan sonra hapse girmesi, devrimci senaryolara imza atması ve Kürt davasına sinemasıyla destek vermesi de dikkat çekilen unsurlardan" ifadelerini kullandı. Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye kazanan Yılmaz Güney'in yolculuğu hakkındaki filmin, "Türkiye'deki Kürt mücadelesine kendine has ve alışılmışın dışında bir bakış imkanı sağladığı" da belirtildi.