Alaçatı'ya 'kaliteli müzik' festivali geliyor

Alaçıta'da yaşanan müzik kirliliğine karşı alternatif bir çözüm bulundu. Aralarında Fazıl Say'ın da olduğu pek çok isim 2017'de Alaçatı Festivali'ni düzenlemek için ilk adımı attı.

DUVAR – Alaçatı’da yaşanan müzik kirliliği bu tatil beldesinin tutkunlarını harekete geçirdi. İşletmeci Haldun Demirhisar ve Fazıl Say’ın daha kaliteli müzik için 2017’de düzenleyecekleri Alaçatı Festivali öncesinde bu girişimi tanıtmak amacıyla dün gece sahneye çıkan ilk isim ünlü piyanistin kendisi oldu.

Demirhisar’ın sahibi olduğu ‘Neyse’ isimli mekandaki konsere en büyük desteği ise Rue 1387’nin sahibi Funda Arkas verdi.

FİKİR SAY’DAN GELDİ

Konser öncesi konuklara hitap eden Demirhisar, fikrin ortaya çıkışını şöyle anlattı:

“Fazıl Say, burada, Alaçatı’da klasik müzik, caz ve rock’ın bir arada olduğu bir festival yapmamız gerektiğini söyledi. Festivalin dokusunu şimdiden oluşturmak için yola koyulduk. Burada arkadaşım Funda’dan yardım istedim. Birlikte 2017’de yapacağımız festivalin ilk konserini gerçekleştirdik.”

‘BU KİRLİLİĞİ TEMİZLEMEK GEREKİYOR’

Geceye destek veren Rue 1387’nin sahibi Funda Arkas ise, “Haldun bana ilk geldiğinde ‘Alaçatı’daki müzik kirliliğini bizim temizlememiz gerekiyor’ dedi. Buna katılıyorum çünkü Çeşme ve Alaçatı bu değil. Sadece bildiğimiz, kulağa aşina gelen müzik değil de biraz daha kulak pasını alan, daha kaliteli, daha ruhu ve karakteri olan bir müzik yaratmaktı. Seve seve ‘Evet’ dedim. Hepinizden destek bekliyoruz” diye konuştu.

Gelecek yıllarda da dünyaca ünlü sanatçıları davet ederek festivali devam ettirmek istediklerini belirten Fazıl Say ise bu gecenin özel bir gece olduğunu ve ne motosiklet gürültüsünün ne de ağustos böceklerinin seslerinin geceyi etkilemeyeceğini söyledi. Say, Beethoven’dan Chopin’e Eric Satie’den George Gershwin’e kadar birçok ünlü sanatçının eserinin yanı sıra kendi bestelerini de seslendirdi.(DHA)