2 bin 200 yıllık mutfak takımı bulundu

Aigai Antik Kenti'nde yürütülen kazılar 12 yaşına girdi. Kazılarda gün yüzüne çıkarılan 2 bin 200 yıllık mutfak takımı dikkat çekti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Manisa'da Yunusemre İlçesi Köseler Köyü'nde yer alan Aigai Antik Kenti'nde 2004 yılından beri süren kazılar geçen 14 Temmuz'da yeniden başladı.

Tarihi M.Ö. 8'inci yüzyıla dayanan ve 12 iyon (Aiol) kenti arasında yer alan antik kentteki kazıların, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteği ile Ege Üniversitesi ve Celal Bayar Üniversitesi arkeoloji bölümleri tarafından yapıldığı belirtildi.

EN BÜYÜK SORUN SPONSOR

Pek çok kazı çalışmalarında olduğu gibi Aigai Antik Kenti'nde de en önemli sorunlardan birini sponsor bulunamaması oluşturuyor. Bu nedenle bu yıl kazıların dar bir alanda sürdürüldüğü, daha çok çevre temizliği yapıldığı ve eylül ayına kadar çalışmaların devam edeceği bildirildi.

TÖRENLERDE KULLANILAN KAPLAR

Turizme önemli katkıları olan ve birçok turisti çeken Aigai Antik Kenti'ndeki kazılarda gün yüzüne çıkarılan 2 bin 200 yıllık mutfak takımı dikkat çekti. Günümüzde kullanılan yemek takımlarına bakıldığında oldukça değişiklik gösteren 2 bin 200 yıllık takımın, özel törenlerde kullanıldıktan sonra toprağa gömüldüğü belirlendi.

kap

M.Ö. 150 yılları civarında inşa edildiği bilinen Aigai Kent Meclisi binasında yapılan kazılarda bulunan ve binanın inşaatını kutsamak için düzenlenen törenlerde kullanıldığı sanılan 2 bin 200 yıllık yemek takımlarının, ritüel gerçekleştikten sonra ana kaya çukuruna gömüldüğü kaydedildi. İnanışa göre bir daha kullanılmaması gereken ve bu yüzden yer altına gömülen yemek takımında pişirme kapları (khytra ve lopas), içki kapları (skyphos), içki sürahileri (lagynos) ve tanrı ve tanrıçaları temsil eden pişmiş toprak figürlerin yer aldığı belirtildi.

2 bin 200 yıllık yemek takımlarının Manisa Müzesi'ne gönderildi.(DHA)