Nile Rodgers'tan tek gecelik festival

23. İstanbul Caz Festivali, 28 Haziran'da disco müziğinin yaşayan efsanesi Nile Rodgers ve grubu CHIC’i ağırlıyor.

DUVAR – Küçükçiftlik Park’ta gerçekleştirilecek konserde disco ve funk ile dolu tek gecelik bir festival yaşanacak. Saat 20.00’de başlayacak gecenin açılışını ise yarı ABD’li yarı Yeni Zelandalı psychedelic pop, indie rock grubu Unknown Mortal Orchestra yapacak.

Nile Rogers, 70’lerde gitar soloları ile ün kazandı. 1976’da Bernard Edwards ile birlikte kurduğu CHIC adlı grupla birlikte Atlantic Records’un 3 milyon satan tek single’ı “Le Freak” gibi onlarca hit parça besteleyen Rogers, o sıralarda yükselen disko akımı ve CHIC’in coşkulu single’ları “Everybody Dance” ve Grammy Ödülü’ne aday gösterilen “Dance, Dance, Dance (Yowsah, Yowsah, Yowsah)” listelerde hızlıca yükseldi. Kısa sürede bir disco efsanesine dönüşen ikili, C’est CHIC albümünüyle Billboard tarafından “Yılın Bir Numaralı Albümü” seçildi. Altın single’lar “I Want Your Love” ve “Le Freak”, pop, R&B ve disko listelerinin başına geçti.

HIT PARÇALARA İMZA ATTI

Disco ve pop türlerinde yaşayan en büyük prodüktörlerden biri kabul edilen Nile Rodgers, We Are Family (Sister Sledge), Like A Virgin (Madonna), Let’s Dance (David Bowie), Diana (Diana Ross), Notorious (Duran Duran) gibi liste başı pek çok albümün prodüktörlüğünü üstlendi, Michael Jackson, Bob Dylan, Grace Jones, Robert Plant, Slash, Eric Clapton ve Mick Jagger gibi önemli sanatçılar için art arda hit parçalara imza attı.

2014’te Daft Punk’la birlikte çıkarttığı Random Access Memories ile tüm listeleri alt üst eden Nile Rodgers, “Yılın Albümü”nün yanı sıra “En İyi Kayıt” ve “En İyi Pop/Grup Performansı” dalları olmak üzere üç Grammy Ödülü’nün sahibi oldu. Grammy Ödülleri gecesinde Daft Punk, Pharrell Williams ve Stevie Wonder ile birlikte verdikleri konser ile geceye damgasını vurdu.

David Bowie ile Let’s Dance albümünde birlikte çalışan ve “Let’s Dance” ve “Modern Love” gibi hafızalardan silinmeyecek şarkıların arkasındaki isim olan Rodgers geçtiğimiz yıl Grammy Ödülleri’nde Lady Gaga ile beraber David Bowie onuruna bir performans da sergiledi.

Hayatı ve kariyerini incelediği otobiyografisi Le Freak: An Upside Down Story of Family, Disco and Destiny, Rolling Stone dergisi tarafından “Tüm Zamanların En İyi 23 Rock Otobiyografisi”nden biri seçildi.

Festival kapsamında bir disco gecesi yaşatacak CHIC ve Nile Rodgers konseri öncesinde psychedelic pop ve indie rock’a yeni bir soluk getiren Unknown Mortal Orchestra geceyi ısıtacak. Geçtiğimiz Kasım ayında bütün biletleri tükenen bir konserle Salon sahnesine çıkan ekip son albümleri Multi Love ile birçok müzik ödülüne aday oldu ve Yeni Zelanda Müzik Ödülleri’nde “En İyi Alternatif Albüm” ödülünü kazandı.