Kongo'da 50'den fazla kadından DSÖ'ye cinsel saldırı suçlaması

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde 51 kadın, 2018-2020 Ebola krizi sırasında Dünya Sağlık Örgütü'nde çalıştığını söyleyen erkekler tarafından cinsel istismar ve saldırıya uğradıklarını söyledi. Soruşturmada, Demokratik Kongo Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı görevlileri ve UNICEF yetkilileri tarafından yapılan suistimaller de kaydedildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde onlarca kadın, Dünya Sağlık Örgütü'nü (DSÖ) cinsel istismar ve saldırıyla suçladı. 50'den fazla kadın, Ebola salgınıyla mücadelede görev alan DSÖ görevlilerinin ve sivil toplum kuruluşu (STK) çalışanlarının kendilerini taciz ettiklerini ve cinsel istismarda bulunduklarını söyledi.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde 51 kadın 2018-2020 Ebola krizi sırasında, çoğunluklukla uluslararası çalışan olduklarını söyleyen erkekler tarafından cinsel istismara uğradıklarını aktardı. Kadınların çoğu, çok sayıda erkeğin kendilerini para karşılığında cinsel ilişkiye zorladığını dile getirdi. Sağlıkçılara destek için kısa vadeli sözleşmelerle işe alınan kadınlar, zorlamaları reddettiklerinde ise sözleşmelerinin feshedildiğini ya da işlerini sonlandırmakla tehdit edildiklerini söyledi.

New Humanitarian ve Thomson Reuters Vakfı tarafından yürütülen ve bir yıl süren soruşturmada ayrıca, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Sınır Tanımayan Doktorlar (Medecins Sans Frontieres), OXFAM, Uluslararası Göç Örgütü (IOM) ve Kongo Sağlık Bakanlığı yetkilileri tarafından yapılan suistimaller de tespit edildi.

Soruşturmada yaklaşık 30 kadın, DSÖ'de görev yağtığını söyleyen erkeklerin cinsel istismarda bulunduğunu söyledi. Sekiz kadın ise, Demokratik Kongo Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı'nda çalışan erkekler tarafından süistimal edildiklerini aktardı. Reuters'ın haberinde, cinsel saldırıda bulunan erkeklerin çoğunun prezervatif kullanmadığı ve en az iki kadının cinsel saldırı sonucu hamile kaldığı kaydedildi. (DIŞ HABERLER)