KKTC'de seçim ikinci tura kaldı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) bugün yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde resmi sonuçlara göre hiçbir aday yüzde 50'nin üzerinde oy alamadı. İkinci tura kalan seçimde UBP adayı ve Başbakan Ersin Tatar ile bağımsız aday Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı yarışacak.

Ersin Tatar ve Mustafa Akıncı’nın ikinci turda rakip olması bekleniyor.  
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - KKTC'de bugün yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde hiçbir aday yüzde 50'nin üzerinde oy alamadı. İkinci tura kalan seçimde Ankara'ya yakınlığıyla bilinen Ulusal Birlik Partisi'nin (UBP) adayı Başbakan Ersin Tatar ile bağımsız aday mevcut Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı yarışacak. 

İkinci turun kaderini ise seçimde üçüncü olan ve federasyon yanlısı siyasi çizgisiyle tanınan CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman belirleyecek gibi görünüyor. 

EN ÇOK ADAYIN YARIŞTIĞI SEÇİM

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, bugün 10. kez cumhurbaşkanını seçmek için sandık başına gitti. Cumhurbaşkanlığı seçiminde 7'si bağımsız 11 aday yarıştı.

Kayıtlı 198 bin 957 seçmenin bulunduğu seçimde vatandaşlar 738 sandıkta oy kullandı. 

Yerel saatle 18.00'de sandıklar kapandı, oy sayım işlemi başladı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) seçimlere katılım oranının yüzde 55 civarında olduğunu duyurdu. Oy kullanan kişi sayısı 115 bin 806'da kaldı.

Bugünkü seçim, KKTC'de en çok adayın yarıştığı cumhurbaşkanlığı seçimi olarak tarihe geçti.

İKİNCİ TUR 18 EKİM'DE

Yüzde 100'ü açılan sandıklardan çıkan sonuca göre Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı ve Başbakan Ersin Tatar oyların yüzde 32.34'ünü aldı. İkinci sıradaki bağımsız Mustafa Akıncı’nın oy oranı 29.84. CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman ise oyların 21.67'ni alarak ilk turu üçüncü sırada bitirdi. 

Diğer adayların oy dağılımı ise şöyle:

Bağımsız aday Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay: 5,74, Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı: 5,36, Demokrat Parti Lefkoşa Milletvekili Serdar Denktaş: 4,20, Milliyetçi Demokrasi Partasi adayı Fuat Çiner: 0,30, Bağımsız aday Arif Salih Kırdağ: 0,25, Bağımsız aday Alpan Uz: 0,14, Bağımsız aday Mustafa Ulaş: 0,06, Bağımsız aday Ahmet Boran: 0,07.

YSK Başkanı Narin Ferdi Şefik, kurul merkezinde düzenlediği basın toplantısında, tüm oyların sayıldığını, cumhurbaşkanlığı seçiminin 18 Ekim'de yapılacak ikinci tura kaldığını ve en yüksek oyu alan Tatar ve ikinci sıraya yerleşen Akıncı'nın yarışa hak kazandığını kaydetti.

UBP Genel Başkanı ve Başbakan Ersin Tatar, KKTC'de bir demokrasi sınav verildiğini vurgulayarak "11 adaylı bir seçimde yarıştık. Bu şekilde bir demokrasi sınavı verilmiştir. Tüm katılan adaylara bu güzel sınavı hep birlikte verdiğimiz için teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Bize oy vermiş veya vermemiş tüm vatandaşlarımıza, seçime katıldıkları ve iradelerini sandığa yansıttıkları için teşekkür ediyorum" diye konuştu. 

Bağımsız aday Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da yaptığı açıklamada, "Öyle inanıyorum ki halkımızın vereceği destekle, 19 Ekim sabahından itibaren görevimizi devam ettireceğiz" dedi.

Tatar'ın 6 Ekim'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la Ankara'da düzenlediği basın toplantısında Maraş'ın kısmen açılacağını açıklaması sonrası, hükümet ortağı Halkın Partisi koalisyondan çekilmiş ve KKTC hükümeti düşmüştü.

TUFAN ERHÜRMAN: HALKIN BÖLÜNMESİNE MÜSAADE ETMEYECEĞİZ

Bu arada CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman partisinin genel merkezinde açıklama yaptı. Erhürman şunları kaydetti: 

“Seçimin sonucu aşağı yukarı belli oldu, ikinci tura çıkan iki aday  belli oldu. Kıbrıs Türk halk iradesini ortaya koydu. Saygı duyuyoruz. CTP, önümüzdeki 5 yıllık sürecin zorlu bir süreç olduğunun farkındadır. İçerde ve dışarda sorunlar vardır. Bu dönemde halkın bölünmesine parçalanmasına müsaade etmeyeceğiz. CTP kurumları olan, 50 yıllık kurumsal bir partidir, muhtemelen yarından sonra parti meclisimiz toplanacak, seçimin sonucunu değerlendirecek. Bu akşamın galibi olan adayları tebrik ederiz. CTP, halkın önünün kapatılmasına, halkın bölünüp parçalanmasına izin vermeyeceğiz. 

Gelecek beş yıllık süreç ülke için çok zorlu olacak. İçeride ve dışarıda büyük sorunlarla karşı karşıyayız. Parti olarak halkı koruma çabalarımıza devam edeceğiz. Parti meclisimiz muhtemelen salı günü toplanarak seçimi (değerlendirecek) ve ikinci turda ne yapılacağına karar verecek." (HABER MERKEZİ)