Nobel Edebiyat Ödülü Bob Dylan'ın

Nobel Edebiyat Ödülü'nün bu yılki sahibi ABD'li müzisyen Bob Dylan oldu. Dylan'a ödülü 10 Aralık'ta düzenlenecek törenle verilecek.

DUVAR – Nobel Komitesi, 2016 Edebiyat Ödülü’nü ‘Amerikan müzik geleneğinde yeni bir şiirsel ifade yaratması’ gerekçesiyle ABD’li ünlü müzisyen Bob Dylan’a verdi.

Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan ilk söz yazarı olan Dylan, 8 milyon İsveç kronu (Yaklaşık 3 milyon TL) değerindeki para ödülünün de sahibi oldu.

Dylan’ın ödülü kazanması edebiyat çevrelerinde sürpriz olarak değerlendirildi.

TÖREN 10 ARALIK’TA

Edebiyat kategorisi, bu yılki Nobel ödüllerinin sonuncusuydu. Kimya, Fizik, Tıp, Ekonomi ve Barış kategorilerindeki ödüllerin sahipleri geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı.

Ödül sahiplerine, Alfred Nobel’in ölüm yıl dönümü olan 10 Aralık’ta düzenlenecek törende diploma ve altın madalya verilecek.

BOB DYLAN KİMDİR?

1941 doğumlu ABD’li müzisyen Bob Dylan’ın asıl ismi Robert Allen Zimmerman. Dylan 2004 yılında Chronicles: Volume One adlı anılarında babaannesinin ailesinin Kağızmanlı olduğunu yazmıştı. Babaannesinin evlenmeden önceki adının da “Kirghiz” (Kırgız) olduğunu onun sülalesinin ise aslen İstanbul’dan geldiğini dile getirmişti. İlk gençliğinde söylediği Ritchie Vales’in In a Turkish Town (Bir Türk Kasabasında) şarkısının, herkesin dilindeki La Bamba’nın tersine kendisiyle daha uyuşur göründüğünü belirtmişti.