Sappho’dan Sokrates’e 50 Hayat Hikayesi

Sicilya’dan Afganistan’a, Makedonya’dan İskenderiye’ye uzanan; matematiğin ve coğrafyanın, retoriğin ve tarih yazıcılığının, resim ve heykel sanatının dünyasında gezinen; tarihçilerin ve mistiklerin, şairlerin ve oyun yazarlarının, siyasi yorumcuların ve filozofların eserleri arasında bir keşfe çıkan kitap...

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan “Sappho’dan Sokrates’e 50 Hayat Hikayesiyle Antik Yunan Tarihi” kitabı, Antik Yunan’ın siyasi liderlerini, yazarlarını, sanatçılarını ve filozoflarını 48’i renkli 78 illüstrasyon eşliğinde anlatıyor. Şehir devletlerinden oluşan küçük bir topluluğu tüm Akdeniz’i kapsayan uygarlığa dönüştüren bu kişiler kimdi? Yaşamları hakkında ne biliyoruz? Birbirleriyle nasıl bir etkileşim içindeydiler? Kitapta bu sorulara yanıtlar veriliyor.

antik2 Kitapta, Yunan tarihinin MÖ 700-100 yılları arasındaki gelişimi anlatılıyor.

Antik Yunan dünyası oldukça geniş bir coğrafyaya yayılmıştır ve birbirinden farklı unsurları, sayısız nesli kapsar. İnsanların inançlarını ve değerlerini ifade etmelerine olanak tanıyan ortak bir dilin varlığı, bu dünyanın kendine özgü bir kimlik geliştirebilmesinin de kilit noktasıdır.

Sicilya’dan Afganistan’a, Makedonya’dan İskenderiye’ye uzanan; matematiğin ve coğrafyanın, retoriğin ve tarih yazıcılığının, resim ve heykel sanatının dünyasında gezinen; tarihçilerin ve mistiklerin, şairlerin ve oyun yazarlarının, siyasi yorumcuların ve filozofların eserleri arasında bir keşfe çıkan kitap, Antik Yunan dünyasındaki yaşamın tüm yönleriyle canlı bir tasvirini sunuyor.

yenicikanlar YENİ ÇIKAN KİTAPLAR

David Stuttard, çalışmasında Yunan alfabesinin kabulünden Yunan dünyasının Roma İmparatorluğu hâkimiyetine girmesine dek 600 yıldan uzun bir dönemi kapsayan elli biyografiye yer veriyor.

Kitapta Büyük İskender gibi bir hükümdar ve komutandan Platon gibi bir filozofa, Herodotos ve Sophokles gibi yazarlardan Arkhimedes gibi bilim insanlarına dek, hepsi de kendilerinden sonraki kuşakların dünyaya bakışını şekillendirmiş ve bugün çoğumuzun içinde yaşadığı toplumların temellerini atmış kişilerin yaşamları sunuluyor. Bu birincil biyografiler, birlikte okunduklarında, Yunan tarihinin MÖ 700-100 yılları arasındaki gelişimini genel hatlarıyla özetliyor.