Kılıçdaroğlu'nun Sedat Peker eleştirisine Soylu'nun yanıtı: Siyaset mafyası

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun Peker eleştirisini Bakan Soylu "Siyaset mafyası" diyerek yanıtladı. Soylu açıklamasında Peker'in "İş insanıyım" demesine rağmen yine organize suça yöneldiğini anlattı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in devletle ilişkiler, Mehmet Ağar ve oğlu, Berat Albayrak ve Pelikancılar ile ilgili açıklamalarıyla ilgili yorum yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na sosyal medyadan yaptığı paylaşımla tepki gösterdi.

Soylu, Twitter adresinden yaptığı paylaşımda "Bir ülkede Ana Muhalefet partisi Genel Başkanı kırmızı bülten talep edilen organize suç örgütü yöneticisinin güvenlik güçlerimize yönelik iftira ve akla sığmayan ithamlarına sığınarak siyaset yapar mı? Acizlik, çürümüşlük. Mafyaya neler yaptığımızı, nasıl çökertiğimizi, bu bağırtıların neden çıktığını sorarsan anlatırım mafya konusunda tek yapamadığımız her seçimi kaybeden siyaset mafyasının Türk siyasetine musallatlığına çaresiz kalmaktadır" ifadelerini kullandı.

SOYLU'DAN ORGANİZE OPERASYONLAR AÇIKLAMASI

İçişleri Bakanı Soylu ardından yaptığı açıklamada da organize suç operasyonlarına ilişkin verileri anlattı:

Güvenlik güçlerimiz, ülkenin huzuru ve güvenliği için, hukuk devleti çerçevesinde tüm imkanlarını, kararlılıkla ve sorumlulukla seferber etmektedir. Huzur ve güvenin temin edilmesinde birçok alanda edilen başarılar, organize suç ile mücadelede de hem operasyon verilerinde hem de halkımızın günlük hayatında hissedilmektedir. 

Bu çerçevede 15 Temmuz sonrasında 1.738 operasyon yapılmış, 22 bin 636 şüpheli gözaltına alınmış, 8.414’ü tutuklanmış; 31 ulusal düzeyde, 13 bölgesel düzeyde ve 304’ü de yerel düzeyde olmak üzere toplam 348 organize suç örgütü çökertilmiştir. 

Organize suç örgütlerinin güvenlik güçlerimiz karşısındaki sıkışmışlığı, acizliği ve her operasyonda elde edilen üstün başarılar, bu yapıların tamamen temizlenmesini sağlamaktadır.  

Güvenlik güçlerimizin ağır saha baskısı karşısında, bu yapılara mensup kişiler, dönem dönem “örtüleme yöntemi” olarak adlandırdığımız bir yöntemle kamuoyuna “faaliyetlerinden uzaklaştığı” izlenimini vermek isterler. Ancak bu konudaki hedeflerimizi ısrarlı takibimiz, bu örtüleme adımlarına rağmen devam eder.  

'BU İŞLERDEN ÇEKİLDİM DEMESİNE RAĞMEN'

Açıklamada, Sedat Peker'den S.P. diye bahsedilerek şöyle devam edildi:

Hakkında Kırmızı Bülten talep edilen organize suç çetesi sözde yöneticisi S.P., dönem dönem çeşitli iletişim mecraları aracılığıyla “iş insanıyım, bu işlerden çekildim” demesine rağmen, yine organize suça yönelik faaliyetleri tespit edilmiştir. Konu adliyeye sevk edilmiş ve neticesinde bu süreç, operasyona dönüştürülmüştür.  

Anılan kişinin, yurt dışından sosyal medya üzerinden gerçekleştirdiği yayınlardaki iftira ve ithamları, güvenlik güçlerimiz ve devletimiz üzerine yeni bir organize suç faaliyeti olarak değerlendirilmektedir.  

Bu nedenle, anılan kişi ülkemize getirilip adalete teslim edilinceye kadar sürecin takibi sağlanacaktır.  

Güvenlik güçlerimiz, bugüne kadar yaptığı gibi bundan sonra da halkımızın huzurunu bozacak tüm suç örgütleriyle mücadelesini, bu yapılar hareket edemeyecek duruma gelinceye kadar sürdürecektir.   Ayrıca 15 Temmuz’dan sonra art arda yapılan operasyonlarla büyük darbe vurduğumuz organize suç örgütlerinin son kalıntılarını da 2021 yılında tamamen bitirme kararlılığında olduğumuzu,

Kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.

KILIÇDAROĞLU NE DEDİ?

CHP lideri Kılıçdaroğlu, T24'te katıldığı programda şunları söylemişti. "Devleti yönetememe. Bazı çevrelere teslim olma. Değişik mafya örgütleri var Türkiye'de, bunlar zaman zaman bir araya geliyorlar, zaman zaman da çatışma içindeler. Sedat Peker, yurt dışına giderken bunlar ne kadar suçlu olup olmadığını bilmiyorlar mıydı? Biliyorlardı. Pasaport verildi mi? Verildi. Gönderildi mi? Gönderildi. Bir başka mafya lideri, bir ülkenin siyasal partisinin lideri olan bir kişi tarafından hapishanede ziyaret edildi mi? Edildi. Serbest bırakıldı mı? Bırakıldı? Onunla ilgili özel düzenleme yapıldı mı? Yapıldı. Eski bir İçişleri Bakanı bunlarla beraber bir fotoğraf verdi mi? Verdi. Şimdi kendi aralarında kavga var ve devlet seyirci. Garip olanı bu. İçişleri Bakanı, bu tartışmalara sadece seyirci."